Geçtiğimiz yüzyılda adından sıkça bahsettiren bir isim Elon Musk. Teknoloji ve bilim alanında birçok başarılı işe imza atarak ‘dâhi’ unvanına genel bir kabullenişle hak kazanmış isimlerden biri. Başarısız olduğu kulvarlarla bile yeni girişimcilere önrek teşkil ediyor. Elon Musk kimdir sorusunu birkaç kelimeye sığdırmak hiç süphesiz yetersiz kalacaktır.

Tarih; çağlar boyunca mercek altına alındığında ihtiyaçlar ve merak duygusu sonucu yeni üretimler, yeni icatlar meydana getiren gizemli bir süreç. Bu süreç yazının icadıyla başlayıp, günümüze kadar katlanarak artan bir üretim ve tüketim ağına sahip. Dünyayı değiştiren icatlar, bugün ilerleyen teknolojiyle birlikte sınırları zorlayan bir nitelik ve nicelikte karşımıza çıkıyor. İşte bahsi geçen tüm icatlar içerisinde adı anılmadan geçilemeyecek bir mucit ve girişimci Elon Musk hakkında bilinmeyenler:

Modern Çağın Güçlü İsmi Elon Muskın Sırları

1. Elon Musk Güney Afrika’da Doğdu

Kanada asıllı bir Amerikalı olarak bilinen Musk, Güney Afrika’da jakaranda ağaçlarıyla dolu bir şehirde Pretoria’da dünyaya gelmiş bir mucit.

2. Elon Musk’un Diyetisyen ve Model Annesi 

Elon Musk, anne ve babasıyla da adından söz edilen bir isim. Özellikle annesinin aslî işi olan diyetisyenliğin yanında, Time Dergisi’ne kapak olması ve birçok markanın reklam yüzü olarak tanınması dikkat çekiyor.

3. İlk Girişimcilik Deneyimi Blastar

Henüz 12 yaşındayken dehasını bir video oyunuyla gösteren Elon Musk’un, Blastar adında bir oyun kodu yazarak PC and Office Technology dergisine 500 Amerikan Doları’na sattığı biliniyor.

Modern Çağın Güçlü İsmi Elon Muskın Sırları

4. Pensilvanya Üniversitesi’nden İki Diploma

Elon Musk’un eğitim hayatı göz doldurur nitelikte. Pensilvanya Üniversitesi’nde lisans eğitimini ‘ekonomi’ üzerinde tamamlayan Musk, yan dal olarak Fizik bölümünü bitirdi. Stanford’ta başladığı yüksek lisans hayatına kısa süre içinde son verdi. Girişimci ve fikirlerle dolu dünyasını, aktif bir iş hayatına taşıdı.

5. Babasından Borç Alarak Kurduğu ‘Zip2’ Projesi

12 yaşında ürettiği video oyunu sonrası ilk getirili işini, yüksek lisansı bırakıp babasından aldığı borçla hayata geçiren Musk, bu projeyi 307 Milyon Dolar nakit ve 34 Milyon Dolarlık hisseyle, dünyanın ilk arama motoru AltaVista’ya sattı.

6. Elon Musk SpaceX’in Kurucusu

SpaceX gibi büyük bir markanın kurucu ismi olan Musk aynı zamanda Tesla Motors ve PayPal’ın kurucu ortaklarından.