Online eğitimler ile ilgilenen birçok kişi, Udemy’den haberdardır. Dünyaca ünlü eğitim sitesi olan Udemy’nin arkasında bir Türk girişimci olan Eren Bali vardır. Milyar dolarlık ilk Türk internet şirketinin kurucusu olarak tarihe geçen Bali’nin Silikon vadisine dek uzanan başarı öyküsüne bakacak olursak.

Milyar Dolarlık İlk Türk İnternet Şirketi Udemy’nin Kurucusu Eren Bali Ve Hikayesi

 

Eren Bali Kimdir ve Udemy Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Anne ve babası öğretmen olan Eren Bali Malatya’da dünyaya geldi. İlkokulu küçük bir köy okulunda birleştirilmiş sınıfta okuduktan sonra Malatya Fen Lisesi’ni kazandı. Lisede girmiş olduğu Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında derece yaptığı için MİT ve Harvard gibi dünyaca ünlü üniversitelerden teklif aldı. Ancak üniversite tercihini, ODTÜ’de okuyan ablasının da etkisiyle ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden yana kullandı. Bilgisayar ve internetle ilk tanışması da ablası üniversiteye ilk gittiğinde eve almış olduğu bilgisayar sayesinde olmuştu. ODTÜ yıllarında ortaokuldan beri arkadaşı olan Oktay Çağlar ile yurtdışından ODTÜ Teknoken’e gelen genç girişimcilere büyük bir teklifte bulundular. İki kafadar, bu eğitimleri online ortama taşımayı ve bu eğitimleri de geliştirdikleri uygulama üzerinden devam etmeyi teklif etiler. Böylece hem yol masrafları, konaklama masrafları olmayacaktı. Bu teklif kabul görünce geliştirdikleri uygulama ile online eğitim sektöründeki hedeflerine göre büyük bir adım atmış oldular.

Milyar Dolarlık İlk Türk İnternet Şirketi Udemy’nin Kurucusu Eren Bali Ve Hikayesi

Silikon Vadisi’ne Uzanan Hayaller

Bir sonraki yıl, ikili hayallerindeki online eğitim platformunu kurmak için Silikon Vadisi’ne gitmeye karar verdiler. Bu süreçte çalışma izni alınması problemi, parasız zamanlar ve uykusuz geceler ile birçok zorluk yaşadılar. Projelerine fon bulma ümitleriyle gittikleri Silikon Vadisi’nde 57 farklı yatırımcıdan red cevabı aldılar. Yatırımcılar sertifika alınamayan eğitimlerin tercih edilmeyeceklerini düşündükleri için fon vermeyi reddediyorlardı. Bali ise, eğitimde sürekliliğin sağlanması konusunda hedeflerini gerçekleştirmek istiyordu. Çünkü bir kere sertifika alan öğrenci tekrar eğitim almak istemeyecekti. En sonunda bu fikre inanan Dave McClure isimli bir yatırımcı sayesinde 1 milyon dolarlık fon alan ikili, Udemy’nin bu günlere ulaşması için en önemli adımı atmışlardır. Böylece günümüzde Udemy, dünyadaki online eğitim pazarının en önemli girişimleri arasına girmeyi başarmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin