Bill Gates ve Microsoft

28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD’li iş adamı Bill Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır.

Amerikalı iş adamı Bill Gates iki kişilik şirketini başta gelen bir yazılım şirketine dönüştürdü. Bu şirket Microsoft ‘du ve  kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biri idi. Bill Gates işletim sistemine paralel olarak uygulama yazılımları alanında da son derece başarılı çalışmalar yaparak, 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu.

Microsoft şirketinin yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti.

Bill Gates’in Ctrl+Alt+Delete pişmanlığı!

Bill Gates,  Windows görev yöneticisine erişmek için geliştirilmiş kısayol fonksiyonu, Ctrl+Alt+Delete ile ilgili bir açıklama yaptı. Bill Gates, Ctrl+Alt+Delete kısayolunu fazla sevmediğini ve Windows‘u başlatmak için kullanıcıları ‘Control+Alt+Delete‘ tuşlarına basmaya zorlamanın yanlış bir karar olduğunu itiraf etti.

Bill Gates :

“BU BİR HATAYDI! Aslında tek bir tuş kullanabilirdik ama IBM’de klavye tasarımını yapanlar bize bu hakkı vermedi ve bu sebeple düşük seviyede programlama yapıyoruz. Eğer bir düzeltme şansım olsaydı, bu fonksiyonu tek bir tuşla veya tek elle yapılabilecek bir kombinasyon  haline getirirdim.” şeklinde konuştu.

İlk başlarda bu komutun sistem geliştirilirken IBM programcıları tarafından kullanıldığı ve bunu kamunun bilmesinin hiç planlanmadığı belirtiliyor. Ama günümüzde bu  kısayol fonksiyonu ( Ctrl+Alt+Delete ), en çok kullanılan komutlardan birisi haline gelmiştir. Ctrl+Alt+Delete komutu ile kullanıcılar program geçersiz bir işlem yürüttüğünde işlemi sona erdirir.

Ayrıca Microsoft’un kurucusu B. Gates, bu tuş kombinasyonunu kullanmalarındaki amacın, bilgisayardaki diğer yazılımların şifre ekranına ulaşıp şifreyi çalmasını önlemek olduğunu söyledi. Bill Gates bu üç tuşlu kısayolu icat edenin IBM mühendisi David Bradley, olduğunu ve özellikle bu bir elle basılması imkânsız olan Ctrl+Alt+Delete kısayol fonsksiyonuda onun suçlu olduğunu belirtmiştir. David Bradley ise daha önce, klavyenin uzun bir sürecin parçası olduğunu ve küçük ayrıntılarla boşa harcanacak zamanı olmadığını açıklamıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin