Medeniyetimizin Son İcatlarıSanayi devriminden günümüze, her geçen gün mucitler yeni icatlarıyla karşımıza çıkıyor. Bu icatların bazıları, sahipleriyle birlikte, tarih sahnesinden silinip giderken bazıları ise insanlık tarihinde önemli değişimlere yol açıyor. Galileo’nun teleskopu ya da Arşimed’in mancınıkları gibi. İnsanlık böyle icatlar sayesinde bugün içinde bulunduğu teknolojik donanıma kavuşabildi. Biz çok fazla haberdar olmasak da bilim adamları ve mucitler günümüzde de sayısız icat ortaya çıkarmakta. Bu yazımızda değindiklerimiz, gelecekte insanlık tarihinde önemli değişimler yaratacağı düşünülen ürünler.

 

The Square

Medeniyetimizin Son İcatlarıTwitter’in kurucularından birisi olan Jack Dorsey tarafından üretilen bu cihaz, online alışveriş konseptinde devrim yaratacak gibi duruyor. Basit bir isme sahip olsa da oldukça işlevsel olan ürün, telefonunuzdan kredi kartı ödemesi yapmanıza olanak sağlıyor. Telefonların kulaklık girişine takılan The Square, tıpkı bir pos cihazı gibi çalışmakta. Jack Dorsey, devamlı seyahat etmek zorunda olan bir iş adamının kredi kartı ödemelerinin aksayışlarından şikayet etmesi üzerine böyle bir ürüne ihtiyaç olacağını düşünmüş ve Square Inc. isimli bir şirket kurmuş.

 

Wingsuit

Medeniyetimizin Son İcatlarıUçmak çağlar boyu insanlığın en büyük tutkusu olmuştur. Leonardo da Vinci’den Hezarfen Ahmet Çelebi’ye sayısız mucidin çabası insanın uçmasına imkan sağlayacak icadı ortaya koymaktı. Uçaklar, helikopterler yaptık ancan bunların verdiği uçma hissiyatı hep eksikti; çünkü, insan kuşlar gibi uçamıyordu. Her ne kadar kanatlarımız olmasa da uçarken kuşlar gibi rüzgarı iliklerimize kadar hissetmemiz, istediğimiz gibi yükselip alçalmamız artık mümkün. Tony Uragollo tarafından icat edilen wingsuit, uçmanızı sağlayan bir giysi. Bir dağdan ya da helikopterden bu kıyafetle atlıyorsunuz ve istediğiniz gibi uçuyorsunuz. Yere inişiniz ise bir paraşüt sayesinde mümkün oluyor.

 

Jetman

İsveçre Hava Kuvvetleri pilotu Yves Rossy insanlığın uçma merakına modern bir bakış açısı getirmiş. Havada kalmanızı sağlayan kanatların jet motoruyla birleştirilmiş hali. Bir uçağın hızına koruyucu dış kabin olmadan ulaştığınızı düşünün. Şüphesiz korkutucu ancak bir o kadar da heyecanlı. Yakın gelecekte, insanların bu icadı talep edip etmeyecekleri pek belli değil ancak macera severler için yeni bir dönemin başladığı aşikar.

 

Görünmezlik Pelerini

Medeniyetimizin Son İcatlarıBirçoğumuzun aklına Harry Potter’i getiren görünmezlik pelerini çoktan icat edilmiş durumda ancak tam performansla çalışan; yani, %100 görünmezlik sağlayan pelerinler henüz piyasaya çıkmadı. Çok fütüristik gözükse de yakın gelecekte bu da mümkün olacak. Optik malzeme alanında çalışan bilim adamları kusursuz görünmezlik pelerinini üretebilmek için ellerinden geleni yapıyor. Üretildiğinde tüm insanlığı değiştireceği aşikar olan bir ürün, gerek askeri gerek sivil kullanımda görünmezlik pelerini sahibi olmayı bekleyen milyonlarca insan var.

 

Enerji Üreten Binalar

Medeniyetimizin Son İcatlarıModern dünyanın en büyük problemlerinden birisi enerji üretimidir. Küresel ısınmanın önemli bir gündem maddesi olduğu çağımızda tasarımcılar ve bilim adamları çevreci enerji üretebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi binası bu konuda önemli bir kilometre taşı. İki blog arasına rüzgar türbini konulmuş ve binanın geometrisi rüzgarı bu türbin üzerine kanalize edecek şekilde tasarlanmış. Bu tasarım, gökdelen mimari geleneğini baştan aşağı değiştirecek gibi duruyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin