Mc Donald’s hepimizin bildiği gibi dünyaca ünlü önemli bir fast food markası. Fast food sektörünü o yarattı diyebiliriz ve büyük bir hızla ilerledi. Ancak zamanla ortaya Burger King çıktı. Böylelikle sektördeki dengeler değişti, evrildi ve günümüze kadar geldi. Burger King’in de başarılı olması ikili arasında yıllarca sürecek reklam savaşına ve rekabetlere neden oldu.

Mc Donald’s ve Burger King Rekabetinde Son Durum

Sen Arabada Takıl Biz Masadayız

İki şirket de ilk ortaya çıktığı dönemlerde, günümüzdeki hallerinden oldukça farklı bir profil çiziyordu. ABD kökenli bu şirketler, müşterilerin arabalarında aldıkları hamburgerlerden oluşuyordu. O senelerde ülkede çok popüler olan Mc Donald’s zirvede tekti ancak Burger King ortaya çıkınca, onların stratejileri üzerine uğraşmaya başladılar. Çok geçmeden aralarındaki rekabet arttı ve Burger King, arabada yenilen fast food fikrini çok daha konforlu hale getirdi ve büyük restoran zincirlerini geliştirdi. Böylelikle rekabetin boyutu değişti. Çok daha geniş yemek yeme yerleri ve her bütçeye hitap eden uygun fiyatları ile tüm dünyaya yayılmaya ve büyük karlar elde etmeye başladılar. Zirveyi kaptırmak istemeyen bu iki firma da aralarındaki rekabeti reklam kampanyalarına da yansıtarak üstünlük yarışına girdi.

Mc Donald’s ve Burger King Rekabetinde Son Durum

McDonald’s Her Yerde Ancak Burger King?

McDonald’s reklamında kullanılan bu sloganda otoyolun kenarında iki tabela görünmektedir. Tabelalardan biri uzun ve karışık iken diğeri çok daha sade bir görüntüye sahip. Karışık olan tabela, 258 kilometre uzaklıktaki Burger King’i gösterirken, basit tabela McDonald’s’ın 5 kilometre ileride olduğunu ve müşteriye daha yakın olduğunu gösteriyor. Böylelikle Burger King’e müşterilerin erişmesinin çok daha karmaşık olduğu vurgusu yapılıyor.

Burger King tabiyki bu reklama cevap vermeden duramazdı. Bu nedenle göndermelerine devam etti.

“Her yerde olduğun için teşekkürler McDonald’s”

Bu sefer Burger King reklamında McDonald’s’ın çektiği reklam filmini kullandı ve biraz daha uzun hale getirdi. Zekice verilen bir cevap olduğu görülen bu reklam filminde otoyolda ilerleyen bir çift tabelayı görüyor ve McDonald’s şubesinde duruyor, uzun yol sırasında kendilerine bir kahve almak istiyorlar ve ayrılıyorlar. Daha sonra da yollarına devam edip 253 kilometre ilerideki Burger King’de yemeklerini yiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin