İş hayatında rekabet o kadar fazla ki işletmeler asla zamanında gerisinde kalmayı göze alamazlar. Bu hem büyük işletmeler hem orta ölçekli işletmeler hem de küçük ölçekli işletmeler için geçerlidir. Büyük işletmeler daha fazla hedef kitleyi bünyesine katmak, orta ölçekli işletmeler pazarda kalıcı bir yer sağlamak müşteri konumlandırması için, küçük ölçekli işletmeler ise çıtalarını biraz daha yükseltmek istiyorlarsa eğer yapmaları gereken en önemli unsurlardan biri marka değerini yükseltmektir.

Peki, marka değeri nedir?

Tüm işletmelerin kuruluş amacı aslında sadece tek bir amaca bağlıdır. O da kar, kazanç sağlamaktır. Bu uğurda şirketler markaları ile ilgili önemli kararlar almaları gerekmektedir. Bunlardan biri de değer kavramıdır. Marka değeri kavramı en basit tanımı ile müşteri gözündeki işletmenin sahip olduğu imaj veya konumlandırma diyebiliriz. İşletmelerin piyasada ki tutumları, faaliyet göstermiş oldukları alanlarda vermiş oldukları hizmetlerin profesyonellik seviyeleri marka değeriyle önemli bir ilişkisi vardır. Ancak başka bir şekilde ele alacak olursak eğer şirketlerin sosyal sorumluluk projelerine verdikleri önem ve projeleri duyurma yani halka yağma şekilleri de marka değeri ile ilgi olarak önemli bir unsurdur.

Marka değeri nasıl yükseltilir?

Bu değerin önemli ölçütü müşterilerden alınan geri dönütlerdir. Bu geri dönütler anket şeklinde veya mail yoluyla yapılabilir. Bu geri dönütler sayesinde yapılan değişiklikler müşterilerin dikkatini çekerek markanın değerinin artmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hem şirket bünyesinde hem de ürün bazında yapılan inovasyonlar şirketin gelişimi açısından önemli bir etkiye sahip olacaktır. Ayrıca bir liderin en önemli özelliklerinden biri olan marka iyi lanse etme de marka değerini yükseltecektir. Burada lansede anlatılmak istenen şirketin her kademesinden insanın fikirlerine önem verilerek bu şekilde bir görünüm elde etmeden bahsediliyor. Bu fikirlerin alınması şirketin çalışanlarına verdiği değeri ifade ederken aynı zaman dış çevre tarafından kişilerin çalışmayı isteyecekleri bir şirket olma potansiyelini arttırır. Aynı zaman yukarıda bahsettiğimiz gibi sosyal sorumluluk projeler de marka değeri için önemli bir unsurdur. Müşteriler sosyal sorumluluk projelerine destek veren markaları, destek vermeyen markalara nazaran daha çok tercih etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin