Günümüzde stresten uzaklaşmak ve farklı kazanç kapılarını açmak için başvurulan yöntemlerden birisi de sera kurmaktır. Kısıtlı bir sermayeye sahip olan kişiler gerek hobi amaçlı gerekse kar amaçlı olarak küçük ölçekli sera kurmaya yönelmektedir. Tamamen kişinin ilgisine bağlı olan bu iş için alternatif tarzlar yaratmak da bu işle ilgilenecek kişinin yaratıcılığına kalıyor. Tabi en başta sera kurmak için gerekli malzemeler ile alana sahip olunması gerekiyor.

1. Küçük Ölçekli Sera Kurmak İçin Öncelikli Neler Yapılmalı?

Sera işine başlamadan önce ilk olarak bulunulan yerin özelliklerini bilmek gerekir. Sera yapılacak olan bölgede en uygun yetiştirilecek meyve, sebze veya çiçek araştırılmalıdır. Ayrıca seranın hazırlanacağı alandaki toprak yapısı da önem arz etmektedir. Önemli bir yatırım planlanıyorsa toprağın analiz ettirilmesi gerekir. Bu sayede hangi ürünlerin yetişebileceği bilimsel olarak desteklenir. Bunların yanında yerel olarak satış yapılacaksa yerel pazarın ürünlerinin de belirlenmesi gerekir.

2. Sera İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Duyulur?

Seracılık emek isteyen bir iş olduğu için kişinin kendisini bu iş için hazırlaması gerekir. İlk aşama için yapılması gerekenleri yaptıktan sonra yetiştireceği ürün hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ürün için nasıl bir sulama yapması gerektiği, hangi ilaçları kullanması gerektiği, ortam sıcaklığının kaç olacağı, yetiştireceği bitki ile beraber başka hangi bitkilerin uyumlu yetişebileceği, gibi bilgileri öğrenmelidir. Meyve ve sebze yetiştirecekler meyve ve sebzeler hakkında, çiçek yetiştirecekler de çiçek yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bitki hakkında edindiği bilgilerle beraber düşündüğü seranın yapımı, bakımı ve onarımının nasıl olacağına dair kendini yetiştirmelidir.

3. Sera İçin Nasıl Bir Yer Gerekir?

Gerekli bilgileri edindikten sonra sera için uygun yer bulunmalıdır. Küçük ölçekli bir sera kurulacağından dolayı büyük bir araziye ihtiyaç olmayacaktır. Hobi için olacaksa ev önündeki bahçeye küçük sera yapımı bile ihtiyaçlara yeterli olacaktır. Kullanılacak arazide fazla kimyasal ürünlerin kullanılmadığından ve seracılığa uygun olduğundan emin olunması gerekir. Aynı zamanda su kaynaklarına yakın olması da önemli bir faktördür. Ürünlerin gerekli besin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gübreleme imkanının da olması önemlidir.

4. Ürünlerin Satışı Nasıl Yapılmalı?

Yerel olarak yaygın satışı yapılan bir ürün üretildiyse bu ürünlerin yerel imkanlarla satışı kolay olacaktır. Ancak yerel piyasada bulunmayan bir ürünün üretimi durumunda bunlar çeşitli kaynaklarla ihtiyaç olunan yerlere iletilebilir veya günümüz teknolojisinden faydalanılarak online satışı gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin