Okumak, eskiden beri sürekli duyduğumuz bir aktivite. Kişisel gelişim açısından okuyarak yeni bilgilere erişim sağlama kapısı ise sonuna kadar açıktır. Ayrıca okumak yeni bilgiler yanı sıra kelime haznesinin zenginleşmesine olanak sağlar. Beyin açısından da oldukça yararlı olan okumak beynin sol kortexsini geliştirirken bu gelişim konuşmamıza ve diksiyonumuza da yansır. Düzenli okuma alışkanlığı sayesinde ise kişi olaylara karşı farklı bakış açısı geliştirebilir. İşte kişisel gelişim açısından yarar sağlayacak birkaç kitap;

Kişisel Gelişiminize Katkı Sağlayacak Kitaplar

1. Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıkların Gücü’nde New York Times’ın ödüllü iş dünyası muhabiri Charles Duhigg, alışkanlıkların neden var olduğunu ve nasıl değiştirilebileceğini keskin zekası ve muazzam ifade yeteneğiyle keyifli bir şekilde anlatarak, insanoğlunun doğasına yönelik yepyeni bir bakış açısı ortaya koymaktadır.

Kişisel Gelişiminize Katkı Sağlayacak Kitaplar

2. Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Başkalarıyla yakın ilişkiler içinde sürdürülen bir hayat insanı farklı bir bakış açısına götürür. İnsanların birbirlerine sıkı bağlarla bağlı oldukları hayatlarda bakış açılarının zenginliği yaşanır. Bir bakış açısı, diğerine götürür. Hayatınızda şu anda bulunduğunuz konum ve bildiğiniz her şey, ömrünüz boyunca ister şahsen, ister kitaplar, müzik, e-posta ya da kültür yoluyla etkileşim içinde olduğunuz fikir, deneyim ve insanların bir sonucudur. Bolluğun daha fazla bolluğa götürdüğü durumlarda çetele tutmak gerekmez. O halde hemen bugünden başlayarak, hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olacak isimlerle tanışmak ve gereken bilgi, deneyim ve kişileri bir araya getirmek üzere kolları sıvayın.

Kişisel Gelişiminize Katkı Sağlayacak Kitaplar

3. Çizginin Dışındakiler – Malcolm Gladwell

Başarılı insanlar hakkında anlatılan bir hikâye vardır; onların zeki ve hırslı oldukları söylenir. Outliers’te Malcolm Gladwell başarının gerçek hikâyesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların neden başarılı olduğunu anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihleri… Başarının hikâyesi başta göründüğünden daha karmaşık ve çok daha ilgi çekici…

Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor.

Bu kitaplar ve buna benzer kitapları okuyarak kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin