İnsanın kendisini yenilemesi, geliştirmesi gerek. Hele ki bulunduğumuz bu çağda bunu yapmak adeta bir sorumluk haline gelmiş durumda. Bu yüzden kişisel gelişimi destekleyici faaliyetlerde ve hobilerde bulunmak insana yarar sağlar. Bu hobilere birkaç örnek şu şekilde;

Kişisel Gelişiminizde Katkı Sağlayacak Yaratıcı Hobiler

1- Günlük egzersizler

Sağlığımız açısından mutlaka günlük rutinimize katmamız gereken günlük egzersizler ayrıca kişisel gelişimimize oldukça yararlı. Muhtemelen bedenen yapılan birşeyin nasıl kişisel gelişime katkı sağlayabileceğini merak ediyorsunuzdur. Yapılan egzersizler nesnel hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Objeleri kavrama, ayırtı edebilme yönüyle egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Üstelik bunlar için sadece yürüyüş yapmak yogo ve meditasyon bile yapabilirsiniz.

2- Müzik aleti çalmak

Yıllardır bilinen bir şey olmakla birlikte müzik aleti çalmak veya bilinmeyen bir müzik aleti çalmayı öğrenmek hem yönetim bazından kapasiteyi arttırken hem de akademik ve bilişşel bazda başarılı olunmasına yardımcı olur. Bunun için bir profesyonel olmaya da gerek yok aslında amatör olarak ilgilenmiş olduğunuz bir müzik aleti bile kişisel gelişiminiz için yararlı olacaktır.

3- Oyun oynamak

Genellikle ebeveynler tarafından şiddetle karşı çıkılan bir olgu da olsa aslında oyun oynamak beyin için oldukça faydalı tabii ki burada yeterli bir dozdan bahsediyor. Oyun oynamak özellikle çocuklarda stratejik düşünme ve hareket etme duygularının artmasına veya planlama becerisinin gelişimine yardımcı olur.

4- Yeni bir dil öğrenmek

Dil öğrenmek kişisel gelişiminiz desteklerken aynı zamanda beyin için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak çalışıldığında kısa sürede bir dil hakimiyeti sağlayabilirsiniz.

5- Okumak

Okumak, eskiden beri sürekli duyduğumuz bir aktivite. Kişisel gelişim açısından okuyarak yeni bilgilere erişim sağlama kapısı ise sonuna kadar açıktır. Ayrıca okumak yeni bilgiler yanı sıra kelime haznesinin zenginleşmesine olanak sağlar. Beyin açısından da oldukça yararlı olan okumak beynin sol kortexsini geliştirirken bu gelişim konuşmamıza ve diksiyonumuza da yansır. Düzenli okuma alışkanlığı sayesinde ise kişi olaylara karşı farklı bakış açısı geliştirebilir.

Bu hobiler ile kişiler kendilerine yeni bir vasıf ekleyerek kişisel gelişimlerine bir katkı daha sağlamalarına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin