En yeni iş fikirleri arasında yer alan kinoa yetiştiriciliği, tarımla uğraşarak para kazanmak isteyen kişilerin yüzünü güldürüyor. Son yıllarda gittikçe yükselişe geçen ve Türkiye’de de tanınmaya başlayan kinoa, aslında And Dağlarının tahılı olarak bilinmektedir. Büyük restoranlarda kullanılan ve oldukça pahalı bir ürün olarak da tarımı yapılan kinoanın yetiştiriciliğini yapmak isteyenlerdenseniz, sizin için bütün detayları paylaşıyoruz.

Kinoa Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

Pirinç Ve Buğdaya Alternatif Olan Kinoa

Oldukça zengin protein değerlerine sahip olan kinoa, buğday ve pirince alternatif bir tahıl olarak karşınıza çıkmaktadır. Yıllardır hayatımızın merkezinde olan buğday ve pirince alternatif bir tür olan kinoa, birçok yemekte ve salatada daha şimdiden yerini almış durumdadır.

Kinoa Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

Vejetaryenlerin Yükselen Yıldızı Kinoa

Marketlerde satışı yapılmakta olan, birçok büyük restoranda da lezzetli yemeklerin içerisine dahil olan kinoa, özellikle vejetaryenler tarafından fazlaca tercih edilmektedir. İçerisinde temel aminoasitleri ve de yüksek miktarda protein barındıran kinoa, baskın bir tada sahip olmadığı için tuzlu ve tatlı birçok yiyecek içerisinde kullanılabilmektedir. Un haline getirilmiş olan kinoa, kek ve bisküvi gibi ürünlerin içerisine de dahil edilmektedir. Sağlıklı yaşamı seçen ve vejetaryen olanlar için şimdilerin yükselen yıldızı kinoa gibi görünmektedir.

Kinoa Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kinoa nasıl yetiştirilir öğrenmek istiyorsanız, bu bitkinin birkaç aşamada büyüdüğünden bahsetmemiz mümkün olacaktır. 4-5 günlük bir çimlenme süresi olan kinoa, bahar başlangıcında ekilmesi gereken bir üründür. Soğukların bittiği ve donma riskinin ortadan kalktığı bu dönem, kinoa ekimi için en uygun dönemdir. Geniş arazilerde ekime uygun olan kinoa, tam güneş ışığı, verimli topraklar ve kurak zamanlarda ara sıra su ihtiyacı hissetmektedir. Hasat süresi ise 3 ila 4 ay arasında değişmektedir.

Kinoa Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Kinoa yetiştiriciliği kazançlı mı sorusu, bu işe adım atmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Ülkemizde daha yeni yükselişe geçen bu ürüne olan talep her geçen gün artmaktadır. Bu da kinoanın oldukça kar getiren bir ürün olmasını sağlamaktadır. Şöyle ki 1 dönüm kinoa yetiştirmek için harcanması gereken maliyet 400-600 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak bu 1 dönümlük ekimin hasadından elde edilen gelir ise 4 ila 6 bin TL arasında olmaktadır. Devlet tarafından da yetiştiriciliği teşvik edilen kinoa, oldukça kar getiren bir tarım ürünüdür.