Son yıllarda ülkemizde de çok kazandıran sektörlerin başında gelen karides yetiştiriciliği, girişimcilerine sayısız fırsatlar sunmaktadır. Özellikle bu sektördeki rekabetin düşük olması talebin fazla olması ve beklenen kar marjının  yüksek seviyelerde seyretmesi üreticilerin yüzünü güldürmekte. Sıcak iklim bölgelerinde çok daha uygun ve kazançlı bir iş olan karides yetiştiriciliği , hazırda bir balık çiftliği olanların hemen yapabileceği iş sektörler içerisinde.

Karides Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

Karides Yetiştiriciliğini Yapmadan Önce

Bir çok işletmenin  kuruluşunda  yapılacak olan yasal prosedürler bu sektör içinde geçerlidir. Bu nedenle karides çiftliği işletebilmek için öncelikle yerel yetkili kurumlarla temasa geçilmeli ve gerekli olan ruhsat ve izin belgeleri alınmalıdır.  Ayrıca özel bir not olarak ticari karides çiftliği işletmek için balık yetiştiriciliği izninin de alınması gerekmektedir.

Karides Üretimine Başlamak

Karides Çiftliği aşamalarından bir tanesi de yavru olan karidesleri yetişkin hale getirmek Bu sayede yetişkin olan  karideslerden daha fazla kâr edilmektedir. Karides üretiminde işin başarılı olması oluşturduğunuz havuzun kalitesinin iyi olmasına bağlıdır. Tatlı suda karides üretim yapan çiftçiler, genellikle yeni kazılmış havuzda karides yetiştiriciliği konusunda  çok iyi sonuç alamazlar. Çünkü bu havuzlarda karideslerin üremesi ve büyümesi için yeterli gıda kaynağı bulunmamaktadır. Karidesler genellikle böcek larvası ile beslenirler. Böcek larvaları havuz kazıldıktan  ortalama bir yıl sonra oluşmaktadır.

Karides Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

Havuz İçin Yer seçimi ve Tasarım

Karides yetiştiriciliği yapabilmek için havuzdayım tasarımı kadar seçilen yerine nerede büyüktür. Büyük balık tankları veya yüzme havuzları bu iş için kullanılabilir ancak ticari karides çiftliği için en iyisi doğal havuzlardır. Bu Havuzun olmazsa olmazlarından bir tanesi de tatlı su akışıdır. Suyun yeterince oksijenlenmesi önemlidir. Bu gibi faktörler göz önünde bulundurularak yer seçimi ve tasarımı yapılmalıdır.

Yavru Karides Stoklama

Yavru karidesleri stoklamadan önce havuzda olası böcekler ve larvalar yok edilmelidir. Bu faktörler yok edilirken organik yöntemler kullanılmalıdır. Eğer yeraltı suyunun dışında başka bir su kullanılıyorsa suda ayı balığı, levrek ve yeşil pervane balığı gibi diğer türden balıkların olmadığından emin olunmalıdır. Havuz içinde eğer balık var ise önce bu balıklar temizlenmeli sonrasında yavru karidesler koyulmalıdır. Çünkü bu balık türleri karideslere zarar vermektedir. Havuz suyu sıcaklığı yaklaşık olarak 68 derece olmalıdır. Genç olan karidesler yetişkinlere nazaran soğuğa daha az dayanıklıdır. Havuzda her metrekareye 3 veya 4 tane karides konulmalıdır. karides yetiştiriciliği en ideal stoklama sayısı budur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin