Coco Chanel Kimdir?

Ailesi tarafından her türlü haksızlığa uğramış, mutsuz bir kadın olmasına rağmen büyük başarılara imza atan bir kadın olan Coco Chanel; çağımıza damga vurmuş olan bir tasarımcıdır. Asla kendi doğrularından şaşmayan bir moda ikonu olan Coco Chanel’in hayat ve başarı hikayesi filmlere konu olmuş ve birçok başarı hikayesinde anlatılmıştır.

Kadınları Korseden Kurtaran Coco Chanel’ın Başarı Hikayesi

Coco Chanel’in Hayatı:

Küçük yaşta babası tarafından terkedilen Coco hayatına kız kardeşi ile birlikte yalnız devam ediyor. Kabarelerde şarkı söylüyor ve gündüzleri ise dikiş dikiyor. Rahibe tarafından verilen kumaş parçasının bir gün bu kadar hayatına gireceğini ve başarılara adını yazdıracağını tahmin edemeyen Coco Chanel ablası kasabadan ayrıldıktan sonra birçok ilişki yaşar ve mutsuz olur. Etienne Balsan çiftliğine giden ve onunla ilişki yaşayan Coco mutsuz olsa da verilen partiler sayesinde Paris sosyetesi ile tanışır ve modaya aslında ilk adımlarını o andan itibaren atar. Her zaman düzenlenen partiler sırasında aşık olan Coco, Paris’e aşkı ile beraber kaçar ve Boy Capel adındaki genç Coco’nun ilk moda mağazasını açmasında kilit isim olarak tarihe geçer.

Kadınları Korseden Kurtaran Coco Chanel’ın Başarı Hikayesi

Coco Chanel’in ilk tasarımı:

Coco ilk olarak şapka tasarlar. 1910 yılına kadar 21 şapka dükkanı açan Coco Chanel daha sonra lüks kıyafetlere adım atar ve marka olarak büyümeye başlar. Savaşın dünyada hüküm sürdüğü bu yıllarda aşkı ve finansal desteği olan Boy Capel’i trafik kazasında kaybeder ve ardından opera kostümleri ve soylular için yapay inci kolyeler tasarlayan Coco Chanel hayatını işine ve markasına adar.

İlk kez pantolon tasarlayan ve giyen kadın ünvanı:

İlk kadın pantolonu tasarlayan ve giyen kadın olarak tarihe geçen Coco aynı zamanda korse zorunluluğunu da ortan kaldırmıştır. Kadınların vazgeçilmez kıyafeti arasına giren siyah elbise kavramını ortaya atan Coco’nun dediği bir söz olan ve kadının parfüm ile ilişkisinin önemini vurgulayan ‘Parfüm kullanmayan kadının geleceği yoktur’ sözü Coco Chanel parfümlerini oluşturan ilk adımlardan biridir. Marilyn Monroe ile parfüm satışları artan marka hikayesinin devamı olmuştur.

1983 yılında vefat etse dahi yüzyılın en önemli 100 kişisi arasına adını altın harflerle yazmıştır ve bu kişiler arasına giren tek modacıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin