Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev bilişim şirketlerinin kurucuları arasında olan iki isim en az ilham verdikleri yazılımlar ve geliştirdikleri donanımlar kadar ünlü oldular. Steve Jobs hayat hikayesi ile iki filme de konu oldu. Onlar artık hemen hemen herkes tarafından bilinen iki isim ve Amerika denilince hemen akıllara gelen iki iş adamı. Peki aynı sektörün bu iki önemli temsilcisi arasında, sahip oldukları markalar dışında da farklar var mı? Şüphesiz, Windows ile Apple’ın bu kadar farklı olmasının birkaç sebebi olmalı.

Jobs ve Gates: İki İş Adamı, Beş Fark

1. Donanım ve Yazılım

Günümüzde kullandığımız bilgisayarların hemen hepsi iki ana bölümden oluşur. Bunlardan birine donanım ve diğerine de yazılım denir. Amerikalı bu iki bilgisayar uzmanının arasında da bunu yakın bir fark vardır. Çünkü Bill Gates şirketi Microsoft’u kurduğu günden itibaren yazılıma ağırlık vererek MS-DOS ve Windows’un tasarladı. Steve Jobs ise donanıma ve özellikle çevre birimlerine ağırlık verdi, örneğin klavyeyi dâhili bir parça olmaktan çıkardı.

2. Yazılımcı ve İşletmeci

Bu iki bilişim devinin arasındaki önemli farklardan biri de eserlerine kattıkları katkıda kendini gösteriyor. Bill Gates sahip olduğu ürünlerin mimarisinde doğrudan çalışırken, Steve Jobs daha çok ilham veren taraf oldu ve ürünlerini geliştirirken Steve Wozniak gibi yakın arkadaşlarından destek aldı. Bil Gates serveti ile yine yazım sektörüne yatırım yaptı.

Jobs ve Gates: İki İş Adamı, Beş Fark

3. En Önemli Fark Yarım Bırakılan Okullar

Evet, hem Gates hem de Jobs üniversite terktir. Bill Gates babasının isteği ile başladığı Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk eğitimini yarım bırakarak bir arkadaşı ile birlikte Microsoft’u kurdu. Steve Jobs ise eğitim hayatına 1972’de Portlan, Oregan’da bulunan Reed Üniversitesi’nde başladığı. Ancak aynı sene kampüs disiplinine ayak uyduramadığı gerekçesi ile okulu bıraktı.

4. Kültür

Aslında bu farkı vurgulayan kişi Steve Jobs’un kendisir. Jobs, Kayıp Röportaj isimli belgeselde Windows’un çok iyi bir yazılım olduğunu ancak kültürün eksik olduğunu söyler. Bu görüşe herkes katılmaya bilir. Bununla birlikte Jobs’un bu bakış açısı Apple bilgisayarlarla birlikte gelen işletim sistemlerinin neden daha renkli ve çekici olduğunu da göstermektedir.

5. Hayır İşleri

Steve Jobs’un parası ile ne yaptığını pek bilinmez. Aslında 1997 yılında Apple’a geri döndü zaman CEO olarak şirketten aldığı maaş sadece 1 Dolar’dı. Gelirinin büyük bir kısmı sahip olduğu Apple hisselerinden geliyordu. Yani Jobs bir anlamda kendini işine adamıştı. Bill Gates serveti ile hayır işi yapmayı seviyor. Gates’in eşi Melinda Gates eşi ile birlikte yönettiği bir vakfı bulunuyor. 2017 yılında servetinin yüzde beşini bağışlayan iş adamı çocuklarına da miras bırakmayacağını onların kendi yollunu kendilerin çizeceğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin