Dil bilmek her zaman insana bir artı kazandırır. Mesleki açıdan da İngilizce bilmek dil bilmeyen kişilere göre fark yaratır. İyi derecede İngilizce bilenlerin yapacağı birçok meslek bulunur. Bu mesleklerden en öne çıkanları ise şu şekildedir.

1. Yazı Çevirmenliği Yapmak

İnternet üzerinden ya da elden teslim ile yazı çevirisi yapan işveren firmalar aracılığı ile verilen yazıların çevirisini yaparak yüksek ücretlerle iş sahibi olunabilmektedir. Bu işi yaparken verilen yazıların zamanında çevirisi yapılmalıdır. Bu işte devam edebilmek ya da daha yüksek ücret alabilmek için kaliteli bir çaviri yapılması gerekmektedir. Kaliteli çeviri de ancak dilbilgisi kurallarını çok iyi bilerek ve dile hakim olarak yapılabilir.  Çeviriler İngilizce’den Türkçe’ye olabileceği gibi Türkçe’den İngilizce’ye de çeviri yapılması istenebilir. Bunun yanı sıra farklı diller biliniyorsa bu dillere de çeviri istenebilir.

İyi İngilizce Bilenlerin Yapabileceği Meslekler

2. Tercümanlık Yapmak

İyi derecede İngilizce bilenlerin yapacağı meslekler arasında tercümanlık da bulunmaktadır. Örneğin; bu iş Türkiye’de seminer verecek birinin seminer esnasında konuşmalarını Türkçe’ye çevirerek yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra İngilizce bilmeyen birinin yurtdışında vereceği semineri, seminer esnasında konuşmacının konuşmalarını an be an çevirerek yaparak da tercümanlık yapılabilmektedir.

İyi İngilizce Bilenlerin Yapabileceği Meslekler

3. Turisteri Gezdirerek Rehberlik Yapmak

Türkiye’ye gelen İngilizce bilen bir turist kafilesini Türkiye’de gezdirerek rehberlik yapmak da İngilizce bilen kişilerin yapacağı cazibeli işler arasında olabilir.

4. Otellerde Turistleri Karşılama

Özellikle İngilizce bilen ülkelerden turistlere ev sahipliği yapan otellerde İngilizce bilen birine çok ihtiyaç vardır. Bu turistlerle iletişim zorunlu olduğu için bu iş için verilen ücret de yüksek miktardadır. Ayrıca bu iş için yapılması gereken çok zor şeyler değildir. Bu iş için istenen gelecek olan turistlere yol tarifi yapmak, turistler otele giriş yapınca onları karşılamak ve olası bir durumda onlarla iletişime  geçerek onları bilgilendirmek ve problemi çözmektir.

5. Uluslararası Ticaret Yapan Firmalarda Üst Düzey Pozisyonlarda Çalışma

Ülkemizde uluslararası ticaret yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmaların uluslararası olarak ticaretlerini sürdürebilmeleri için aracı olarak iletişim kurmayı sağlayan İngilizce bilen kişilerdir. Bu yüzden İngilizce bilenlerin yapacağı meslekler arasında bu iş de mevcuttur. Bu iş verilen ücretler yapılan işin önemine binaen yüksek miktarlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin