Ülkemizde son yılların gözde işlerinden bir tanesi de mantar yetiştiriciliği olmuştur. İlk başlarda gerek hobi olarak gerek ticari amaçla üretimine başlanan mantarla yüksek gelir sağlamasıyla yaygınlaşmaya başlamıştır. Kavak ya da kayın mantarı adıyla da bilinen bu mantar türünün yetiştirilmesi çok kolaydır. Bazı önemli hususlara dikkat ederek bir kaç hafta içerisinde istiridye mantarı yetiştiriciliği yapabilir ve yüksek miktarlarda para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek için Tavsiyeler

Neden İstiridye Mantarı Tercih Edilmeli

Günümüzde egzotik mantar çeşitlerine ilgi gün geçtikçe artmakta. Egzotik mantarlar arasında en önemli türlerden bir tanesi de İstiridye mantarıdır. Yetiştirmesi oldukça kolay olup yaklaşık 6 haftada içinde büyür ve kilosu 12 ile 15 TL arasında satılabilir. Bu nedenle İstiridye mantarı yetiştiriciliği hem kolay hem de maddi açıdan mantıklı bir tercihtir.

Mantar Tohumunu Nerden Bulabilirim?

Mantar tohumu steril kültür ortamında siz yetiştirirsiniz maliyeti çok daha az olur. Ancak başlangıç düzeyinde bir miktar maliyeti olmakta. Ayrıca mantar tohumu üretimi yapıp satış yapılan dükkanlarda bulunmaktadır.

Kuluçka Odası Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

istiridye nasıl üretilir konusunun en önemli kısmı kuluçka üretimidir. Mantarların uygun şekilde üreme ve büyüme gerçekleştirebilmesi için oda sıcaklığı 24- 26 derece arasında olmalı ve nem oranı yüzde 70’den aşağı düşmemelidir.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek için Tavsiyeler

Ek besin Verilmesi Gerekli mi?

İlave katılan gıdalar mantarların aromasının iyi olmasını ve büyümesinin hızlı olmasını etkiler. Pamuk çekirdeği küspesi, soya küspesi ve yonca küspesi yararlı ek gıdaların başında gelmektedir.

Mantarların Saf Olmasını Nasıl Sağlayabilirim?

Mantar içeriklerinin (yumurta, sap ve baş kısmı) temas ettikleri yerlerin temizliğine önem verilmelidir. Ortam temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Temizleme esnasında yüzde 10’luk çamaşır suyu solüsyonu kullanılmalıdır. Açık olan zeminlere yalıtım bandı çekilmeli ve mantarlara el sürülmeden önce eller iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

Satış Nasıl Yapılır?

Eski köy pazarları ve son zamanlarda meşhur olan yeni nesil organik pazarlar, mantar meraklısı insanların en çok tercih ettiği yerlerdendir. Buralarda satış yapmanız olasıdır. Ayrıca menüsünde mantar yemekleri bulunan gıda işletmelerine ulaşabilir ve mantarınızı denemesi için numune gönderebilirsiniz. Ayrıca süpermarketlerde de satış yapma imkanınız bulunmakta.

Satış Miktarını Nasıl Artırabilirim?

Ürettiğiniz mantarı satmak istediğiniz işletmelere veya insanlara ücretsiz numuneler vererek denetin. Çünkü doğal olarak işletmeler ve şirketler toplu alım yapmadan önce ürünü denemek isteyebilirler. Sosyal medya üzerinden ( Facebook, İnstagram veya Youtube gibi) üreticisi olduğunu ürün hakkında sayfa açıp istiridye mantarı hakkında ( yetiştirme safhalarını, hasadın nasıl yapıldığını ve bu mantar çeşidi ile ne gibi yemekler yapılacağını gösterebilir) bilgi verip bu sayede ilgi çekebilir, satışları artırabilirsiniz.