IŞİD Finans Kaynakları Neler?

IŞİD tarihin belki de en kanlı örgütü ancak kesin olan bir şey var ki Irak Şam İslam Devleti, bugüne kadar gelmiş geçmiş en zengin terör örgütü. Biz, kendisini Orta Doğu’da ve dünyanın geri kalanında yaptıkları katliamlarla duysak da aslında IŞİD’in son derece profesyonelce yönetilen bir finans sistemi var.

Reuters’in haberine göre IŞİD’in başkenti olan Rakka’da kamusal hizmetler aksamadan devam ediyor. Muhaliflerine karşı acımasızca davranan terör örgütü, Rakka’da yaşayan “kendi halkına” daha merhametli. Şehirden bilgi sızdıran Reuters muhabirlerine göre örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi’nin sivil yönetime yaklaşımı askeri yönetimden farklı. Farklı görevlerden sorumlu olan bakan seviyesindeki valiler, örgütün kontrol ettiği toprakları yönetiyor. IŞİD kontrolündeki bölgelerde çöp ve sokak temizliği yapılıyor, evlere telefon hizmeti sağlanıyor.

Ayrıca Müslüman Maliye Evi ismi verilen bir kurum fakirliği azaltmak için uğraş veriyor. Bu kapsamda, militanlara ve memurlara maaş dağıtılıyor. Ortalama bir militan maaşı 500 dolar, ayrıca IŞİD için savaşan militanlara ev veriliyor. Fakir ailelere maddi yardımlar yapılıyor örneğin dul bir kadına çocuk başına 100 dolarlık yardım yapılıyor. Enflasyonun yükselmemesi için uğraş veriliyor, Rakka’da hayat oldukça ucuz. Ayrıca zenginlerin zekat vermesi de zorunlu.

Peki bu değirmenin suyu nereden geliyor. IŞİD dünya devletlerine ve YPG, ÖSO gibi diğer terör örgütlerine karşı birçok cephede mücadele verirken aynı zamanda sosyal devlet olmayı nasıl başarıyor? Cevap, insanlık tarihinin en kanlı maddesi olan petrolde gizli. IŞİD yılda cebine 750 milyon doları aşkın para giren bir örgüt ve bu paranın 500 milyon doları petrol ticaretinden geliyor.

Petrolün nasıl satıldığı ise tam bir muamma. Rusya’nın iddiasına göre IŞİD petrolünün müşterisi Türkiye, Türk ve ABD’li yetkililer Rusya’nın bu iddiasını yalanladı. IŞİD’in petrolünü Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi üzerinden dünyaya sattığına yönelik iddialar da bulunmakta. Bölgesel Yönetim’in lideri Mesud Barzani bu iddiaları yalanladı; ancak daha önce basına sızan bilgilerden anlaşıldığı kadarıyla, IŞİD kullandığı 10 bin Toyota aracı Neçirvan Barzani’nin ortak olduğu bir şirketten satın almış. Dolayısıyla IŞİD ve Irak Kürt Yönetimi arasındaki ilişkiler çok da şeffaf değil. Ayrıca geçtiğimiz aylar içerisinde, IŞİD petrolünün bir kısmının Fransa tarafından satın alındığına yönelik iddialar da çıkmıştı.

IŞİD’in petrolünü hangi kanallar aracılığıyla sattığı hala gizliliğini koruyor. Kanlı terör örgütünün tek gelir kaynağı petrol değil. Aşağıdaki grafik örgütün 750 milyon dolarlık yıllık gelirinin sektörlere göre dağılımını göstermektedir.

IŞİD Finans Kaynakları Neler?

Silah ve Tekstil Fabrikaları

IŞİD ticari ve politik olarak tamamen yalnızlaşmış bir örgüt. Bunun bir sonucu olarak da bazı temel ürünleri kendisi üretmek zorunda kalıyor. Örgüt 2015 yılı içerisinde, bir tane kumaş ve 3 tane silah fabrikası açtı. Fırın, restoran, Cafe gibi iş yerleri faaliyetlerine devam ediyor. Ancak  yanında kocası ya da oğlu olmayan bir kadın,  tek başına sosyal hayata karışamıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin