Ülkemizde toplamda 1 milyon 815 bin tane küçük ve orta ölçekli işletme bulunmaktadır. Yeni iş yeri açma ve işletme kurma sıralamasında ise büyük şehirler önde yer almakta. Genellikle büyük şehirlerde yer alan işletmeler kurulduğu hızla da kapanıyor. İşletmeleri iflasa sürükleyen sebepler birden çok olsa da, en büyük etken girişimcinin detaylı şekilde ön çalışma yapmamasından kaynaklanıyor. Yeni işletme açma çabasında olan girişimcilerin işletme kurmak için gerekenler , en hayati öneriler aşağıda yer almakta.

İş Yeri Açacaklar Dikkat! Bu Adımları Takip Etmezseniz İflas Edebilirsiniz

Araştırma Yapın

Karar kıldığınız iş fikrinde öncelikle saha araştırması yapın. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin başarılı olması için altın kural, ya bir ihtiyacı karşılaması ya da talep edilen malın arzıdır. Piyasa keşfi yaparken cevapları aranması gereken bazı sorular:

Piyasaya sunulacak olan ürün ya da hizmete ihtiyaç var mı?

Ürün ya da hizmete kimlerin ihtiyacı var?

Aynı veya benzer ürün ya da hizmeti sunan başka işletme var mı?

Rakip işletmeler nasıl yol izliyor?

İşletmenizi piyasada nasıl öne çıkartacaksınız?

Yol Haritanız Hazır Olsun

işletme kurma aşamaları açısından en önemli adımlardan birisi plan oluşturmaktır. Ayakları üzerine sağlam basan kolay kolay sarsılmayacak bir işletme kurmak için sağlam bir plan oluşturmak gerekmektedir. Kuruluş aşamasından itibaren iş yerinin büyümesine kadar olan kısımda, fikirlerinize yön verecek yeni atılım yapmanızı sağlayacak ve yaşanabilecek problemlere karşı maddi manevi nasıl davranmanız gerekeceğinin planını yapınız.

İş Yeri Açacaklar Dikkat! Bu Adımları Takip Etmezseniz İflas Edebilirsiniz

İşletme İçin Gerekli Finansmanı Ayarlayın

İşletme kurarken başlangıçta kar etmeden çok işletmenin nasıl devamlılığını sağlanacağı düşünülmelidir. İşletme kuruluşunda başlangıç olarak maliyetler (izinler ve lisanslar, ekipman, sigorta, yasal ücretler, pazar araştırması, açılış etkinlikleri ve mülk kira ödemeleri vb.) çok iyi araştırılmalıdır. Ayrıca işletmenizin bir yıl boyunca oluşacak masrafları( kamu hizmetleri, reklam, malzeme, çalışan maaşları vb.) için işletmeci kendisi maddi olarak hazırlamalıdır.

İşletme Yapısına Karar Verin

İşletme kurarken küçük veya orta ölçekli olmasına göre hangi yapıyla yönetileceğini karar vermeniz gerekiyor. Başlangıçta bir yapı seçip işleri büyüttükten sonra işletme yapısını değiştirebilirsiniz. Örneğin başlangıç olarak tek mülkiyet olarak başladığınız işletmenizi işleriniz geliştikten ve büyüdükten sonra Limited Şirketi yapabilirsiniz.

İşletme Adının Özgünlüğünü Koruyun

İşletme açmanın en önemli detaylarından birisi de ismidir. İşletme ismini seçtikten sonra başka bir işletme tarafından kullanıp kullanılmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bir başkası tarafından kullanılmayan bir isim seçildiği takdirde gerekli meslek ve esnaf odalarına kayıt yaptırılmalı. Bu sayede kötü niyetli kişilerin isminizi kullanarak ticari faaliyetlerde bulunmasına engelleyebilirsiniz.

İş Yeri Açacaklar Dikkat! Bu Adımları Takip Etmezseniz İflas Edebilirsiniz

İşletme Lisans Ve İzinleri

İşletme açılışında birçok evrak işi sizleri bekliyor. Yürütmekte olacağınız iş koluna göre hangi lisansları ve izinleri almanız gerektiğini araştırmanız gerekiyor. Araştırmanın sonucunda gerekli olan yasal izinleri ve lisansları eksiksiz şekilde almanız gerekmektedir.

Muhasebe Kayıt Sisteminizi Belirleyin

İşletmeler için muhasebeci tutmak verimli çalışmanın gereklerindendir. İşletme bütçesini oluşturmak ürünlerin veya hizmetlerin oranlarını ya da fiyatlarını ayarlamak başka firmalarla iş yapmak fatura ve resmi evrakları vergileri dosyalamak için muhasebeci tutmak gereklidir.

Çalışma Ekibinizi Kurun

Yeni açılan işletmelerin kurulum aşamalarından en önemli faktörlerinden bir tanesi de çalışma ekibini oluşturmaktır. Çalışma ekibinin seçiminde kalifiye, işletmenizin misyon ve vizyonuna uygun şekilde hizmet verebilecek kişilerin seçimi önemlidir. Ekibiniz ne kadar kaliteli olursa vereceğiniz hizmet kaliteli olur ve işletmenizin piyasada önemli yer edinmiş olacaktır.

İşletmenizi Müşterileri Çekin

İşletmeniz tam anlamıyla faaliyete hazır olduğunda müşterileri işletmenize çekmeniz gerekiyor. Bu anlamda müşterilerin işletmenize gelmesi için çeşitli kampanyalar, indirimler, özel ıskontolar yapmanız ve müşterilerinizin sizden vazgeçmemesini sağlamanız gerekiyor.

Hayata geçireceğiniz İş fikirleri açısında işletme kurma aşamasındaki dikkat etmeniz gereken adımları açıkladık. Bu iş kurma adımları tamamlandıktan sonra en önemli unsurları geride bırakmış olursunuz. Ancak başarı bir gecede değil emek ve sabırla zaman isteyen bir olgudur. O yüzden sabretmeli ve ısrarla yolunuza devam etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin