İş yaşamında ideali yakalamak ve hedeflere ulaşmak için birtakım kriterler vardır. Bu kriteri dönem dönem yeniden gözden geçirmeli ve değerlendirmeye alarak ilerleme yönünde adımlar atılmalıdır.

İş Yaşamının Her Döneminde Yapmanız Gereken 5 Şey1. Hedef Belirlemek

Hedef belirlemek, iş yaşamının her döneminde kısa ve uzun vadede başarıya götüren en etkili yoldur. Başarılı bir iş yaşantısına sahip olmak istiyorsanız her şeyden önce nereye nasıl gitmek istediğinizi biliyor olmanız gerekmektedir. Koyduğunuz hedefler ise net, gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır. Ayrıca hedeflerinizi kısa ve uzun zaman dilimlerine göre ikiye ayırmalı ve hedeflerinizi her iki durumda da birbiriyle tutarlı olarak belirlemelisiniz.

2. İnanmak

Hedef belirledikten sonra içinizdeki enerji ve gücü de hesaba katarak hedeflerinize doğru ilerlemeye ve onları teker teker başarmaya inanmalısınız. İnanmak başarmanın yarısıdır. Hedeflere ve bu hedeflerin başarılacağına olan inanç, iş yaşamının her döneminde yapılması gereken en önemli beylerden biridir.

İş Yaşamının Her Döneminde Yapmanız Gereken 5 Şey3. Zaman Yönetimi

İş yaşamının her döneminde zaman yönetimi becerisini geliştirmek başarıyı da beraberinde getirmektedir. Mesai saaatlerini etkili kullanmak, doğru ve verimli çalışmak için oldukça önemlidir. İşlerinizi yaparken verimli ve verimsiz olduğunuz saatleri belirlemeli, kendi enerji ve gücünüze göre bir program hazırlamalısınız. Ayrıca günlük, haftalık ve aylık olarak “acil ve önemli işler” sıralaması yapmalısınız.

4. Uzmanlaşmak

Belli bir konuda uzmanlaşmak, dağınık çalışmanın önüne geçerek kaynak ve enerji israfını da önlemektedir. Her konudan azar azar bilgi sahibi olmak yerine tüm enerji ve kaynakları tek bir konuya yönelterek o konuda uzmanlaşmak, hangi işi yaparsanız yapın en önemli ve hassas konulardan biri olmuştur. Herkes kendi işinde uzmanlaşırsa mesleklerarası dayanışma ile sorunlar multidisipliner bir yaklaşımla kısa sürede çözüme kavuşabilmektedir.

İş Yaşamının Her Döneminde Yapmanız Gereken 5 Şey5. Doğru  Kişiler ve İyi İlişkiler

Başarıyı besleyen ve verimli çalışma koşullarının püf noktalarından biri de iş yaşamında temas halinde olduğumuz kişilerdir. Doğru kişilerle birlikte çalışmak her zaman büyük bir avantajdır. İyi işler çıkarmak için ekip arkadaşlarını doğru kişilerden seçmek ve onlarla iyi ilişkiler geliştirmek, kariyer basamaklarını hızla tırmanmadaki en etkili yollardan biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin