İş hayatında rekabet hiç bir yerde olmadığı kadar yoğundur. Peki sizce bütün bu rekabet ile birlikte diğerlerinin arasından nasıl sıyrılırsınız ve istediğiniz maaşı alabileceğiniz bir pozisyona nasıl yükselebilirsiniz? Sizlerle iş hayatınızda şansınızı yükseltmenizin 7 altın kuralından bahsedeceğiz.

İş Hayatında Şansınızı Yükseltmenin 7 Yolu

1- Planlı olun

İş dünyasındaki en başarılı insanlar genelde sahip oldukları unvanların verebileceği abartılı hislerden kaçınan, iş arkadaşları ile bariz şekilde yarışır duruma girmeyen, hiçbir zaman çevresinden iyilik dilenmeyen insanlardır. Bu tip insanlar için, birilerine bir şeyler veriyor olmak bir şeyler almaktan çok daha fazla kişisel tatmin sağlamaktadır.

2- Bahaneler bulmaya çalışmayın

Başarısızlığınıza bahaneler üretmek yerine, çözüm aramaya odaklı olun. Sorunun üstünü örtmek, beraberinde daha büyük başarısızlıklar getirecektir. İşinizi şansa bırakmayın ve şanssızlık bir bahane olmak yerine sizi harekete geçiren bir unsur olsun.

İş Hayatında Şansınızı Yükseltmenin 7 Yolu

3- Hatalarınızdan ders çıkarın

İş hayatınızda tecrübeleriniz sizi acemilikten, profosyonelliğe  yaklaştıracaktır. Burada esas duruşunuz, hatalarınızı nasıl değerlendiriyor oluşunuz. Hata yaptıkça, motivasyonunuzu düşürmek yerine, daha sağlam bir duruş sergilemeniz sizi başarıya yaklaştıracaktır. Hatalarınızdan ders çıkararak, başarı elde etmeniz mümkün olacaktır.

4- Pes etmeyin

Günümüzde birçok uzman kişi girişim şirketlerin başarısızlıklarının en büyük sebebinin girişimcilerin henüz başarıyı yakalamamışken hayallerinden vazgeçmeleri olduğuna inanıyor.

5- Çevrenize mütevazi olurken, özgüveninizi de koruyun

Kendine güveniyor olmak çok önemli ama özgüvenli olmak başkalarına karşı kibir ve güvensizlik sergilemek anlamına gelmemeli. Unutmayın, en iyi girişimciler aynı zamanda kendi zayıflıklarını ve eksikliklerini kabul eden ve kendilerine yardım edebilecek insanlarla güven ilişkisi kurabilenlerdir.

6- Grup çalışmalarında yönlendirici ve motivasyon kaynağı olun

Ortaya iyi bir iş çıktığında belki de bir kişi çok konuşulur fakat iyi bir iş demek, sağlam bir ekip çalışması demektir. Özveriyi bir arada tutmak ise çok önemlidir. Motivasyon kaynağı ve ekibi bir arada tutma görevini üstlenmeniz sizin için iyi olacaktır.

Unutmayın, böylesi bir ekibin başarısı tek tek kişilerin başarısının toplamından çok daha büyük olacaktır.

7- Daha fazla göz önünde bulunun

Başarılı ve görünür olmanın yollarından biri motivasyondur. Yerinde ve yeterli motivasyon bireyi başarılı işlere imza atmasına, yaptığı işe yüksek katkı sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca, ego yönetimini unutmamak gerekir.

Buraya ‘Her şeyin fazlası ve azı zarardır’ deyimi çok şık oturuyor. Çünkü, kurumsal hayatta sahip olunan koltuklar ve rütbeler nedeniyle egonun gereğinden fazla şişme riski veya gereğinden fazla şişmiş egolar ile uğraşma olasılığı söz konusudur. Öte yandan da hiç ego sahibi olmamak da başarısızlığı getirir. Eğer ego kontrol edilebilirse başarı şansı yükselir.