İş Görüşmeleri İçin 11 Altın Tavsiye

İş görüşmeleri hepimizin korkulu rüyasıdır. Bizle görüşme yapan şirket çalışanı öksürse dahi bunun altında bir şeyler arar, ona göre reaksiyon vermeye çalışırız. Belki de bu kadar paranoyak olmaya gerek yok, birkaç ipucu ile bu görüşmeleri basitleştirebiliriz. Bu yazımızda iş görüşmelerinde işinize yarayacak, “dik pozisyonda otur” “kararlı görün” gibi basit olmayan 11 ipucuna yer verdik.

Görüşmeden Önce

1) Finansal Raporları ve Dönemsel Hedefleri İnceleyin

İnternet sayesinde hemen her firmanın daha önceki dönemlerde elde ettikleri karlılık oranlarına ve takip eden dönemlerdeki kurumsal hedeflerine ulaşmak mümkün. Özellikle uluslararası şirketler mali raporlarını açıklamayı severler. İş görüşmesine gitmeden önce bu raporları inceleyin.

Örnek: Google tarafından bir iş görüşmesine çağrıldığınızı varsayalım. Soru: Google’nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde en çok önem vermesi gereken ürün nedir?

Başarısız Cevap: Bence geleceğin trendi giyilebilir teknoloji olacak, dolayısıyla Google Glass’a ağırlık verilmeli

Başarılı Cevap: Ben bir programlama kurduyum; ancak Google’nin gelecekteki kar beklentilerini incelersek ve görüntüleme temelli reklam pazarının 5 milyar dolara yaklaştığını da göz önünde bulundurursak bu alana yönelmek daha mantıklı diyebiliriz.

2) Google Alerts Kullanın

Günümüzde bir firmayla ilgili gelişmeleri takip etmek oldukça zorlaştı, özellikle bir holdinge başvuruyorsanız onunla ilgili bilgi toplamak ve güncel haberlere ulaşmak oldukça karmaşık hale geldi. Google Alerts bu konuda size yardımcı olabilir, Google’nin bu özelliği seçeceğiniz konulardaki gelişmeleri en doğru ve güncel şekilde size sunmakta.

3) Sosyal Ağ Temizleyicilerini Kullanın

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre, işverenlerin %91’i iş başvurularını değerlendirirken adayların sosyal medya hesaplarını inceliyor. Küfür ve argolu bir dile sahip paylaşımlar ya da alkol ve eğlence hayatına düşkünlüğünüzü gösteren fotoğraflar sizin için büyük bir dezavantaj. Bu konuda insanların yardımına sosyal ağ temizleyicileri yetişiyor. Social Sweepster gibi uygulamalar, iş dünyasında sorun yaratabilecek paylaşımlarınızı tespit ederek ortadan kaldırıyor.

4) Hikayenizi Biraz Detaylandırın

Hemen hemen bütün iş görüşmeleri basit bir cümleyle başlar: “kendinizden kısaca bahsedin”. Bu sorunun cevabı çoğunlukla şu şekilde olur:

Yeni bir şeyler üretmeyi sevdiğim için üniversitede A Bölümünü okudum, B Sektöründe kendimi ifade edebileceğimi fark ettiğim için şu kadar yıl bu sektörde çalıştım. C Şirketindeki tecrübelerimle kendimi oldukça geliştirdim.

Bu tip sıradan ifadeler, sizin için olduğu kadar iş görüşmesini yapan personel açısından da sıkıcıdır. Ayrıca sizin diğerlerinden farklı olmadığınız, sıradan olduğunuz izlenimi yaratabilir. Onun yerine çok uzun olmamak kaydıyla nerede doğduğunuzu, nasıl bir ailede büyüdüğünüzü, sektörde sizi tatmin eden ve etmeyen şeyleri anlatmanız daha faydalı olacaktır. Bu sayede, karşı tarafa bir birey olduğunuzu hissettirebilir böylelikle gelecekteki olası başarılarınız hakkında izlenim yaratabilirsiniz.

5) Giyiminize İnce Detaylar Katın

Giyim kuşamın önemli bir izlenim bıraktığı herkesçe bilinir ancak broş, bilezik, rozet gibi ilk bakışta zor fark edilecek aksesuarlar takarsanız dikkatleri daha da üzerinize çekebilirsiniz. Tabi ki bu aksesuarlar, siyasi simgeler ya da toplumsal ahlaka aykırı şeyler olmamalı. Morgan Stanley Bankası’nın analiz uzmanı Julio German Arias Castillo, eğer yurt dışında bir işe başvurmuşsanız, kendi ülke bayrağınızın önemli bir detay olabileceğini belirtiyor.

Hindistan’dan aldığınız bilezik, ya da ilgi duyduğunuz bir kültürün herhangi bir simgesi, sizin sıradan birisi olmadığınızı aksine araştırmayı seven yaratıcı birisi olduğunuzu gösterecektir.

6) Zayıf Noktanız Nedir Sorusuna Hazırlanın

Hemen her görüşmede bu soru sorulur ve insanlar çoğunlukla “en büyük zayıflığım mükemmeliyetçi olmamdır” gibi ezberlenmiş yanıtlar verir. İnsanların az bir kısmı bu soruya dürüsçte yanıtlar. Bu sorunun sorulma amacı aslında sizin zayıf yanlarınızı öğrenmek değil, zayıf yanlarınızla nasıl başa çıktığınızı öğrenmektir. Yani gerçekçi ya da abartı yanıtlar vermeniz sonucu pek etkilemez. Sizden beklenen şey, zayıflıklarınızı bilmeniz ve bunlarla başa çıkabilmenizdir.

Örnek: En zayıf noktanız nedir?

Başarısız Cevap: Toplantıların verimli geçmesini sağlayamıyorum.

Başarılı Cevap: Bazen toplantıların verimli geçmesini sağlayamıyorum. Ancak bunun için bir yöntem buldum, toplantıdan önce konuları, toplantıya katılacak olan kişilere gönderiyorum ve okumalarını istiyorum. Bu sayede insanlar toplantıda ne konuşulacağını biliyor ve ona göre hazırlıklı geliyorlar.

7) 3 Aşamalı Beyin Fırtınasını Öğrenin

Görüşme esnasında size sorulma olasılığı yüksek sorulardan birisi de: “Daha önce çalıştığınız yerde herhangi bir sorunun çözümüne katkıda bulundunuz mu, cevabınız evetse nasıl yaptınız?” olacaktır. Eğer bu soruya güzel bir yanıt verdiyseniz kabul edilme ihtimaliniz yüksektir. Görüşmeye gitmeden önce cevabınızı kafanızda oturtun ve etkili olabilmek için cevabınızı şu üç aşamaya bölerek sırasıyla yanıt verin:

Problem: Ortadaki sorunu net ve kısa cümlelerle ifade edin.

Çözümünüz: Bulduğunuz çözüm yöntemini söyleyin.

Sonuç: Çözümünüz sayesinde sorunun nasıl ortadan kalktığını ve bir daha tekrarlamayacağını anlatın.

Görüşme Esnasında

8) Analitik Hesap Sorularında Sesli Düşünün

Bazı görüşmelerde fantastik hesap sorularıyla karşılaşabilirsiniz. “Bir tırın kasasına kaç tane futbol topu sığar?” ya da “Önümüzdeki yaz kaç çift evlenecek?” gibi. Bu analitik soruların sorulma sebebi sizin problemlere matematiksel yaklaşımınızı anlamaktır. Bu soruların cevabını verirken sesli düşünmeniz faydalı olacaktır.

Örnek: Şu an Ankara’da kaç tane otomobil var?

Başarısız Cevap: 30 saniye sessiz düşünüp 2 milyon diyorsunuz.

Başarılı Cevap: Sesli düşünüyorsunuz: Ankara’nın nüfusu 5 milyon, her aile ortalama 5 kişi olsa Ankara’da 1 milyon aile var demektir. Her ailenin de ortalama 2 arabası olduğunu düşünürsek Ankara’da 2 milyon araba var diyebiliriz.

9) Bir Taşla İki Kuş Vuracak Soruyu Sorun

Görüşmelerin bitiminde genellikle eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey olup olmadığı sorulur. Doğru soruyu sorarak bunu harika bir fırsata çevirebilirsiniz.

Başarısız Örnek 1: Şirketinizde çalışacağım pozisyon sayesinde büyüyen Orta Doğu pazarında çalışabilir miyim?

Başarılı Örnek 1: Arapça öğrenmek istiyorum bunun için birkaç kurs buldum, sizin şirketinizde çalışacağım pozisyon sayesinde büyüyen Orta Doğu pazarında çalışabilir miyim?

Başarısız Örnek 2: Şirketinize en çok kar getiren bölüm hangisi?

Başarılı Örnek 2: Mali raporlarınıza göre son çeyrekte %17 kar etmişsiniz. Bu yüksek karlılıkta en çok rol sahibi olan bölüm hangisi?

10) Son Sözü Söyleyin

Görüşmenin bitiminde “Bir şey ekleyebilir miyim?” diyerek konuya girin ve o şirketin sizi neden alması gerektiğine yönelik birkaç şey söyleyin. Ancak bu cesaret gerektiren bir hamledir. Eğer söyleyecekleriniz mantıklı ve gerçekten ikna edici şeyler değilse faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Görüşmeden Sonra

11) Teşekkür Maili Atın

İşe kabul edildikten sonra yapacağınız bir teşekkür, sadece sizin şükranlarınızı ifade etmenizle kalmıyor aynı zamanda görüşmenizi gerçekleştiren iş arkadaşınıza karşı oluşmuş ön yargılarınızı da ortadan kaldırıyor. İşe kabul edilmeseniz dahi teşekkür maili atın çünkü kabul edilmemiş bir adaya aylar sonra geri dönüş yapıldığı da oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin