Bir fikre, bir buluşa yahut bir ürüne yatırım almak için, ona ne kadar inandığınızı en ideal biçimde ifade edebilmeniz faydalı olacaktır. Girişimcilik ruhuyla piyasaya adım atmak ve inandığınız girişim fikrine destek bulmak için, onu sunmanız en önemli kriterdir. Projenizin her aşamasında özenle çalışıp, eksiksiz bir sunum yapabilirsiniz.

İnanç

Yatırımcıyı ikna etmek için, inanç en önemli kriterdir. Ki, işin gerçek manada başarı kazanması da, sizin inacınız doğrultusundadır. Projenizi sunarken gözlerinizin ışıltısı, cümlelerinizin gücü ve projenizle ne kadar bütünleştiğiniz; yatırımcıyı sadece ikna etmekle kalmayacakj, yatırımcının size gönüllü katılmak istemesini sağlayacaktır. Girişim planından ziyade onu nasıl sunduğunuz, işin püf noktasıdır. İş fikrine yatırım almak için ne yapılmalıdır? gibi konularda yeni girişimcilere uygulaması gereken mutlakaları sunuyoruz.

Proje Hazırlama

Projenizi hazırlarken önce zihninizde üretin. Zihin perdesi en eksiksiz ve kusursuz platformdur. Hedef ve sonuç isteklerinizi düşünmeye, planlamaya başladığınızda tüm detaylar şekillenir, tüm analizler yapılır ve gerçek bir sahnede görüntülenir. Kağıda dökme ve projelendirme aşamasında kusursuz bir bütümlük sunacak şekilde eksiksiz ve donanımlı hazırlamaya özen gösterin. Gerçekten profesyonel olduğuna inandığınız zaman sunuma başlayın.

Proje Sunumu

Genç veya yeni girişimciler için yatırımcıyı ikna etmek, projeyi sunmakla alakalıdır. Sizin projenize ne kadar inandığınız, yatırımcıya o denli başarılı aktarılacaktır. Her yatırımcı ticari amaç ile yatırım yapar. Konunun tek gereci kazançtır. Dolayısıyla, projenizin yatırım alabilmesi içim mümkün oldupunca net ve direkt ifadelerle sunum edin. İnancınız, onun ne kadar gerçk olduğunun sunum biçimidir. Oyalayıcı, gereksiz veya laf kalabalığı olmayan şekilde, en gerçekçi formatıyla projenizi sunun.

Maliyet Stratejisi

İş ne ise, odur. İş fikrinize yatırım almak için daha ekonomik fiyat sunmayın, abartılı fiyatlara veya pazarlığa hiç girmeyin. Şayet projenşz gerçekten kazandıracak bir etkşye sahipse ve siz ona inanıyorsanız, yatırımcı daha fazlasını bile verecektir. Değer düşürmeye gerek yoktur. Proje sahibi sizsiniz. Siz varsanız, proje vardır. Yatırımcı seçeneği ise binlercedir. Bunu daima hatırlayarak, gerçek bir sunum yapabilirsiniz. Doğru veri ve analizler yaparak, piyasa araştırması ve projeniz ”reel” değeri ile yatırımı kolaylıkla alabilirsiniz.