iOS, Mobil Reklamda Andorid’in takipçisiDijital reklam ajansı Bullseye Worldwide ile dünyanın en büyük mobil reklam platformlarından InMobi Türkiye’deki mobil reklam ağlarının kullanım detaylarını yansıtan araştırma neticelerini yayınladı.

İşletim sistemlerine bakılırsa yayınlanma dağılımında Android ilk sıradaki konumunu bundan önceki çeyreğe nazaran korumasına karşın yüzde olarak düşüş yaşadı. iOS yüzdesini bundan önceki çeyreğe nazaran yüzde 12,2’den yüzde 18,2’ye yükseltti. Windows işletim sisteminin ise, 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 0,9 olan yayınlanma oranının ikinci çeyrekte yüzde 0,1’e gerilediği görülüyor. Bu da, Windows işletim sisteminin Android ve iOS işletim sistemlerinin karşısında yok olmaya doğru gittiğini gösteriyor.

Akıllı telefonların tabletlere göre üstünlüğü sürüyor

Araştırma sonuçlarına göre, akıllı telefonlardaki reklam yayınlanma oranı yüzde 3,4 oranında artarak yüzde 91,8’e ulaştı ve ilk sıradaki yerini korumayı sürdürdü. Tabletlerdeki oranlar ise, ikinci çeyrekte bundan önceki çeyreğe nazaran yüzde 3,3’lük bir düşüş yaşayarak yüzde 8,2 seviyesine geriledi. Eski tip cep telefonlarının devri ise, reklam gösterimi verilerine bakılırsa tüm cihazlar içinde yüzde 0,1’den yüzde 0’a düşerek tamamen kapandı.

Samsung aygıt üreticileri içinde gene ilk sırada

Aygıt üreticileri içindeki yayınlanma dağılımında Samsung, bundan önceki çeyreğe bakılırsa az bir düşüş yaşasa da birinciliğini korudu. Apple ise reklam yayınlanma yüzdesini yükseltti. Marka-model kategorisinde Apple iPhone yüzdesini yüzde 10,4’den yüzde 16,7’ye yükselterek birinci sırada olmaya devam etse de, sıralamada yer edinen Samsung markasının öteki modelleri genel sıralamada iPhone‘un ikinci sırada yer almasına neden oluyor. 2016 ilk çeyreğinde olduğu benzer biçimde Samsung ve Apple aygıt üreticilerinden sonrasında reklam izlenme dağılımında sırasıyla gelen markalar LG, General Mobile ve Sony oldu.

Bullseye Worldwide Yönetici Ortağı Afşın Avcı, “2016 yılının birinci ve ikinci çeyreğini karşılaştıran araştırma neticeleri, yalnızca reklam görüntülenmelerini değil, etken olan Türk halkının mobil aygıt ve işletim sistemi tercihlerini de bizlere sunuyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin