İnsan Zekası Yapay Zekayı Yendi

Yapay zeka, insanlığın umudu olarak da insanlık için tehdit olarak da görülüyor. Yapay zekanın, bizden daha zeki olma ihtimali ve bu zekasıyla birlikte kendi bilincinin farkına varma tehlikesi, yapay zekayı insanlık için tehdit olarak görenlerin temel argümanıdır.

Dünyada YZ geliştirme çalışmaları yürüten kurumların başında Google geliyor. Amerikan teknoloji devi, YZ teknolojisinin sınırlarını zorlayarak AlphaGo isimli bir bilgisayar üretti. AlphaGo bilgisayarlar için oynanması son derece zor kabul edilen Go oyununu oynuyor ve bugüne kadar çıktığı her mücadeleyi de kazandı. AlphaGo’nun ve dolayısıyla yapay zekanın, yeteneklerinin sınırlarını test etmek isteyen Google mühendisleri AlphaGo’yu dünyanın en başarılı Go oyuncusu Lee Sedol’un karşısına çıkardılar. Sedol ve AlphaGo arasında bir dizi maç yapıldı, bugüne kadar oynanan 3 oyunu Google’ın bilgisayarı kazansa da bugün oynanan 4. müsabakayı Lee Sedol kazandı. Bu hem yapay zekanın hem de AlphaGo’nun yenilebileceğini gösterdi.

AlphaGo’yu geliştiren ekibin başındaki isim olan Demiş Hassabis, Twitter hesabından “Sedol bugün çok iyiydi. AlphaGo’yu yenilgiye neden olacak hatalar yapmaya zorladı” paylaşımını yaptı.

Sedol, kendisi ve YZ çalışmaları için oldukça önemli bir galibiyet almış olsa da 5 maçtan oluşan turnuvayı kazanma ihtimali yok, yani sonuç olarak yapay zeka, insan zekasına karşı üstün geldi diyebiliriz. İkili arasındaki son maç da n yapılacak, oyunu Lee Sedol kazansa dahi seriyi 3-2 mağlup bitirecek.

Sedol basın toplantısında, ” Bir oyunu kazandığım için daha önce hiç bu kadar tebrik almamıştım.” ifadesini kullandı. Aynı toplantıda Hassabis, “Lee Sedol inanılmaz bir oyuncu ve AlphaGo için çok güçlü” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugünkü sonuç bizi çok mutlu etti çünkü buraya gelme amacımız, ürettiğimiz yapay zekanın sınırlarını test etmekti.”. Hassabis, ekibinin İngiltere’ye döndükten sonra mağlubiyeti analiz edip bi yenilgiye neyin neden olduğunu bulacağını da belirtti.

Go uzmanı ve yorumcu olan Michael Redmond, “AlphaGo oldukça iyi iş çıkardı ancak Sedol, 78. turda rakibini şaşkına çeviren oldukça parlak bir hamle yaptı.” dedi.

Turnuva boyunca YZ, yorumcuları ve Gi uzmanlarını şaşkına çeviren bazı hamleler yaptı, yorumcuların bazıları bu hamleleri hata olarak düşünseler de bazılarına göre AlphaGo insan zekasının akıl edemediği farklı hamleler yapıyor. Hassabis Twitter hesabından, AlphaGo’yu yenilgiye götüren 79. hamlenin farklı bir hamle değil, bir hata olduğunu ve bu hatasını 87. hamlede fark ettiğini bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin