İlginç Bir İnovasyon: Yağ Spreyi

Sabahınızı mahvedecek birçok şeyle karşılaşabilirsiniz; çayınızı dökersiniz, şemsiyenizi unutursunuz, yoldan geçen araç üzerinize su sıçratabilir. Ancak bir sorun var ki istisnasız hemen her insanın sabahları biraz gerilmesine neden olur o da yağın, ekmeğin üzerine sürülmesi macerasıdır.

Tost yapmak istersiniz ancak yağı ekmeğin üzerine bir türlü adam akıllı süremezsiniz. Bazen ekmek parçalanır bazen yağ ekmeğe dağılmaz… Herkesin yaşadığı bu soruna bir çözüm bulmak sadece girişimci Doug Foreman’ın aklına gelmiş. Doug Foreman ve ekibinin ürettiği makine, katı yağı (magarin ve terayağ) anlık olarak eritip bir sprey aracılığıyla püskürtüyor.

İlginç Bir İnovasyon: Yağ Spreyi

“Terayağ, Amerika’da ve dünyada uzun yıllardır kullanılıyor ancak aradan geçen binlerce yıla rağmen yağın servis şeklinde neredeyse hiçbir değişim olmadı. İnsanların yağı depolama ve servis etme şekillerini nasıl değiştirebileceğimiz üzerinde düşündük”

Bu sözler projenin yaratıcısı Foreman’a ait. Foreman’ın ekibi çözümü, katı yağ kütlelerini Biem ismini verdikleri aletin içine koymakla bulmuşlar. Biem, düğmesine basıldığı sürece yağı eritiyor, erittiği yağ ise sadece o an püskürtülecek olan yağ. Yani haznesindeki bütün katı yağı eriterek sıvı hale getirmiyor. Ayrıca Biem içerisine sıvı yağ konularak da kullanılabiliyor.

Ürünü üretilmesi için gerekli sermaye kitle fonlamasından bulunmak istenmiş. Ekip, Biem için Kickstarter üzerinden bir kampanya başlatmış. Kampanya, hedefi olan 42 bin dolara sadece 36 saat içerisinde ulaşmış. Bu yazının yazıldığı sırada toplanan toplam bağış 109 bin dolara ulaşmış durumda.

İlk parti ürünlerin üretim maliyetleri 99 dolar olmuş. Kampanyaya bağış yapanlar Biem’e bu fiyattan sahip olabilecekler.

Ürün birkaç saniye içerisinde kullanılabilir hale geliyor ayrıca buzdolabında saklanabilme özelliğine de sahip.

Özellikleri

Parçalanma olmadan ekmek kızartma ve tost yapma imkanı sağlar.

Tostlarda kullanılan yağ miktarını yarı yarıya azaltır.

Daha az yağ kullanımı ve dolayısıyla daha az bulaşık.

Börek, kek gibi fırınlanmış yiyecekleri rahatlıkla yağlama imkanı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin