Google, Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi doktora öğrencisi olan Sergey Brin ve Lary Page’in doktora tezi çalışması olarak başladı. Siteler arasındaki ilişkilerin analizi ile ilgili bir çalışma mantığıyla projeye başlandı. PageRank adı da verilen bu yeni teknolojiye göre, internet siteleri, kullanıcıların gösterdikleri ilgiye göre özel bir algoritmayla sıralanıyordu. Brin ve Page ilk kurdukları arama motoruna BackRub ismini verdiler. Bu ismi vermelerinin amacı, siteler açısından geri bağlantı kontrollerinin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalarıydı.

İki Hacker Dünyanın En Büyük Şirketi Google'ı Nasıl Kurdu: Sergey Brin ve Larry Page

Google İsmi

Daha sonraları googol sayısı isminden türettikleri Google adını, yeni arama motoruna isim olarak verdiler. İnsanlara yeni bir bilgi kaynağını sunduklarını belirtmek amacıyla bu ismi verdiler. Çünkü googol on üzeri yüz rakamı demekti. Google ilk etapta Stanford Üniversite’sinin alt alan adı Google.stanford.edu olarak kullanılmaya başlandı. 15 Eylül 1997 yılında bu gün kullanılan alan adı hayata geçirildi. Google şirketi 4 Eylül 1998 yılında resmi olarak kuruldu. Şirket merkezi ikilinin arkadaşları olan Susan Wojcicki’nin Kaliforniya’da bulunan garajı olarak seçildi. Şirketin ilk çalışanı aynı üniversitedeki doktora öğrencisi olan Craig Silverstein’dir. İlk yatırımını 100.000 dolar olarak Sun Microsystems’in ortağı ve kurucusu olan Andy Bechtolsheim isimli kişiden almıştır. 7 Haziran 1999 yılına gelindiğinde, Sequoia Capital ve Kleiner Perkins Caufield isimli yatırım şirketlerinden 25 milyon dolarlık fon kullanmıştır.

İki Hacker Dünyanın En Büyük Şirketi Google'ı Nasıl Kurdu: Sergey Brin ve Larry Page

Şirketin Devleşmesi ve İlk Halka Arz

19 Ağustos 2004 yılına gelindiğinde Google şirketi ilk halka arzını gerçekleştirdi. Piyasa değeri 23 milyar doları bulan şirket bu halka arz ile 19.605.052 adet hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Yahoo şirketinin sahip olduğu 8.4 milyonluk Google hissesi, en büyük rakibinin de bu halka arzdan karlı çıkmasına olanak verdi.

İki Hacker Dünyanın En Büyük Şirketi Google'ı Nasıl Kurdu: Sergey Brin ve Larry Page

Bazı büyük haber kuruluşları bu halka arzın Google’ın kuruluş mantığına uymadığını ve masumiyetini kaybedeceğini savunsalar da Lary Page ve Sergey Brin doğru olmadığını savunan bir rapor hazırladılar. Günümüzde birçok bilişim hizmeti sunan Google şirketi, dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin