IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad, 41 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri. Fakat cimri diye nitelendirilebilecek farklı alışkanlıklarından dolayı da konuşulan Kamprad’ın kariyeri ve sıra dışı hayat hikayesine bakacak olursak:

Ikea'nın Sahibi Ingvar Kamprad'ın Sıra Dışı Hayat Hikâyesi

Ingvar Kamprad kibrit çöpü satarak ticarete başlamıştı. Tasarruf etmek ve para kazanmak için özel hayatında ve şirket yönetiminde inanılmaz yöntemler uygulayan Ingvar Kamprad; 1926 yılında İsveçli çiftçi bir ailenin oğlu olarak Smaland’da dünyaya geldi ve daha 5 yaşındayken komşularına kibrit çöpü satarak ticaret hayatına başladı. Bugün bile müşterisini bulduğunda maliyetinin 5 misline sattığı ürünlerden inanılmaz mutlu olduğunu da gizlemeyen Kamprad, bunun hayatındaki en büyük tatmin olduğunu söylüyor. Okumayı geç söken ve öğrenme güçlüğü yaşayan Kamprad, arkadaşları oyun oynarken para biriktirmeye başlamış ve 1943 yılında babasının hediye olarak verdiği parayla IKEA markasını kurmuştur.

Ikea'nın Sahibi Ingvar Kamprad'ın Sıra Dışı Hayat Hikâyesi

Akıllı İş Fikirleri

IKEA, en önemli atılımını 1951 yılında mobilya işinde yaptı. Lüks bir tüketim malzemesi olarak sanılan mobilyacılık için Kamprad, ucuz üreticilerle anlaşarak şu an çok moda olan ilk kataloğunu bastırdı. Böylece insanlara mobilyanın lüks ve ulaşılamaz olmadığını göstermek istemişti. Ülke içerisinde kurduğu montaj fabrikasına, Polonya’dan mobilya hammaddesi getirtmeye başladıktan sonra da kendi üretimini hızlandırmıştır. Nakliye maliyetlerini azaltmak için de hazır mobilya parçaları ile satışlara başlamıştır. Mobilyaların içine klavuz koyarak bulmaca gibi çözmelerini ve parçaları birleştirmelerini istediği için insanlar bu oyunu çok sevmişti. Depolardan aldıkları kolileri evlerinde birleştirmek için can atan müşteriler olduğu sürece Kamprad taşıma işini de müşterilerine yaptırdığı ve ciddi tasarruflar ettiği için seviniyordu.

Fakir Babası, Varyemez Amca

Tüm bunlara karşın Kamprad, yıllardır aynı cüzdanı ve saati kullanmaktan kaçınmıyor. İş yemeklerini IKEA restoranlarında yemeyi tercih ediyor. Dünyanın en zengin adamlarının özel uçaklarda seyahat etmesine karşın Kamprad ucuz uçuş firmalarının ekonomi sınıflarında uçmayı tercih etmektedir. Arabası 1993 model station vagon Volvo 240 olan Kamprad, arabasını 20 yılı aşkın zamandır kullanmaktadır. Tüm bunların yanında hiçbir zaman bahsetmese de yoksullar için ciddi bağışlar yaptığı ve elinden geldiğince yardımcı olduğu bilinen bir gerçek. Ayrıca Kamprad’ın INGKA isimli bir hayır kuruluşu da var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin