Başarı hikâyeleri, yolun başında olan iş hayatına atılmak isteyen veya cesaret bulamayıp girişimcilik faaliyetlere ağırlık veremeyen kişiler için başucu kitap niteliğinde. Bu başarı hikâyeleri kişilere hem cesaret verirken hem de akıllarında oluşan fikirleri daha iyi tasarlamalarına olanak sağlıyor. Bir başarı hikâyesi ise IKEA. İsveçli iş adamı ve girişimci olan Ingvar Kamprad, kurucusu olduğu IKEA 70 yıldır en çok tercih edilen ve mobilya sektörünün başında gelen firmalardan. Peki bu IKEA nasıl kurulmuştur?

Ikeanın Kurucusu Ingvar Kampradın Başarı Hikayesi

Disleksi Başarısı Hala Devam Ediyor

Ingvar Kamprad 1926’da İsveç’in Smaland kentinde doğdu ve 5 yaşındayken kibrit satarak para kazanmaya başladı. 10 yaşındaysa komşulara yılbaşı hediyesi olarak kalem, kolye, dekorasyon süsü gibi şeyler satmaya başladı. 17 yaşına geldiğinde öğrenme bozukluğuna (disleksi) rağmen okulda başarılı olduğu için babası ona biraz para verdi. Ingvar Kamprad da bu parayla 1943 yılında IKEA’yı kurmuş oldu. İlk 5 yıl mobilya üretilmeyen IKEA’da sadece ufak tefek ev eşyaları satılıyordu.

Ikeanın Kurucusu Ingvar Kampradın Başarı Hikayesi

Peki nereden geliyor bu IKEA’nın adı? IKEA kelime olarak Ingvar Kamprad’ın ad ve soyadının ilk iki harfinden oluşuyor. Aynı zamanda EA kısmı da Kamprad’ın doğduğu Elmtaryd köyü ve yakınlardaki başka köy olan Agunnaryd’ı simgelemekte.

Ingvar Kamprad, aşırı titiz bir insandı. Bu özelliği onun sektörde bu denli yükselmesine olanak sağladı. 1956 yılında ise IKEA’nın en büyük özelliği olan parça mobilya uygulaması başlatıldı. Bu hem maliyetin düşmesine olanak sağlarken aynı zamanda mobilya sektöründe devrim niteliğinde bir etki yarattı. Çünkü insanlar hazır değil parçalarını kendilerinin birleşecekleri mobilyalar satın aldılar.

Ingvar Kamprad, öğrenme güçlüğüne rağmen başarılı olduğu okulu sayesinde aldığı bir miktar para ve risk alarak yaptığı girişimi ile günümüze kadar hala adını sıklıkla duyduğumuz ve milyonlarca bayiye sahip durumda. Risk alarak yaptığı girişimi olumlu sonuçlandı ve bu sayede sektörde sağlam bir konum elde etti.

Her başarı hikayesindeki ana sonuç elbette ki kişiler arasında farklılık gösterebilir. Ancak Ingvar Kamprad’ın başarı hikayesinde risk aldığını ve başarılı bir sonuç elde ettiğini söylebiliriz.