İhtisas Teknoparkları’na ilk adım: Finans TeknoparklarıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Türkiye’nin ilk tematik teknoparkı olan Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, Boğaziçi Üniversitesi ve Borsa İstanbul işbirliğiyle kurulacağını duyurdu.

Finans teknoparklarıyla ilgili gelişmeyi yorumlayan Sistem Global Danışmanlık Kurucu Ortağı Hüseyin Karslıoğlu, “İhtisas teknoparkları yurt dışına entegrasyonu için çok önemli bir adım. Finans teknoparkının yerli ve yabancı firmaların aynı potada eridiği ve sinerjik sonuçların daha yoğun olduğu bir akademi-sanayi-kamu işbirliği zemini olacağına inanıyoruz.” dedi. Finans teknoparkının finans dünyası ile ilgili direkt ve dolaylı her türlü proje, ürün ve sürecin geliştirilmesi amacını taşıdığını vurgulayan Karslıoğlu, “Akademik ve entelektüel birikimin temsilcisi Boğaziçi Üniversitesi ile işin sanayisini temsil eden Borsa İstanbul’un ortak çalışması sonucu kurulacak teknopark “üniversite/sanayi işbirliği”nin reelleşmesi için de önemli bir adım oluşturuyor.” dedi.

Sırada Medikal, Biyomedikal ve İlaç Sanayii var

Finans teknoparkının tematik teknoparklar konusunda bir ilk adım olduğunu vurgulayan Hüseyin Karslıoğlu, medikal, biyomedikal ve ilaç sektörlerinin de teknoloji geliştirme bölgesi disiplinine ve ihtiyacına sahip olduğunu söyledi. Devamında kimya ve makina sanayisinin de özel teknopark zemininde Ar-Ge çalışmalarını hak ettiğini belirten Karslıoğlu, “Son 10 yılda atılan irili ufaklı yüzlerce adımla Ar-Ge’nin gelişimdeki yerinin daha iyi algılanması sağlandı. Şu anda Türkiye, dünya inovasyon indekslerinde 3. dünya ülkeleriyle aynı kategoride. Bunu değiştirmek için atılacak her adımın içinde ve yanında olmak istiyoruz. 20 yıla yakın bir süredir, kamunun, sanayinin ve akademik dünyanın arasında entegratör firma olarak görev yapıyoruz. Tematik teknoparkların gelişimi ile ilgili de aktif görev almayı planlıyoruz. Zaten ilgili müşterilerimizin bu olanaklardan verimli biçimde faydalanması konusunda yoğun bir çalışma içindeyiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin