HSBC Kurumsal Bankacılık tarafından, 11 pazarda 1.300’den fazla uluslararası şirketin katılımıyla gerçekleştirilen “Renminbi’nin Küreselleşmesi” araştırmasının sonuçlarına göre, Çin ve Hong Kong’daki şirketlerin üçte ikisi, Çin ile iş yapan yabancı firmaların Renminbi kullanması halinde finansal avantaj sağladıklarını ve uluslararası ticaret ilişkilerini güçlendirdiklerini ifade ediyor. Bununla birlikte, Çin ve Hong Kong dışındaki ülkelerdeki şirketler nezdinde, RMB kullanımının potansiyel faydalarının bilinirlik oranı değişkenlik gösteriyor.

RMB’yi en çok Fransa ve Almanya’daki şirketler kullanıyor

Araştırmaya Singapur’dan katılan kurumların yarısı, ABD’den katılanların % 44’ü ve İngiltere’den katılanların % 42’si, RMB kullanımının finansal fayda sağladığını belirtiyor. Araştırmaya Birleşik Arap Emirlikleri’nden katılanların yarısından çoğu, Fransa’dan katılanların % 46’sı ve Avustralya’dan katılanların ise % 40’ı RMB kullanımının uluslararası ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi açısından fayda sağladığını ifade ediyor. Çin, Hong Kong ve Tayvan dışındaki bölgelerde en yüksek RMB kullanımı ise % 26 ile Fransa ve % 23 ile Almanya’daki şirketler tarafından gerçekleştiriliyor.

Araştırmaya katılan karar vericilerin %59’u önümüzdeki 12 ayda, Çin ile dış ticaret faaliyetlerini artırmayı planladıklarını söyledi. Bu oranın İngiltere’de %86’ya, Kanada’da %74’e, Birleşik Arap Emirlikleri’nde %73’e ve Fransa’da % 63’e çıkması bekleniyor. Bununla birlikte, katılımcıların yalnızca %22’si şirketlerinin şu anda RMB cinsinden ticaret yaptığını belirtti.

HSBC Kurumsal Bankacılık CEO’su Simon Cooper, “Bu araştırma, şirketlerin Çin’deki fırsatlarla buluşabilmeleri ve son derece rekabetçi olan bu piyasada rakiplerinin önüne geçebilmeleri için Çin para birimi Renminbi’den nasıl faydalanabileceklerini anlamaları yönünde bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor.” dedi. Cooper sözlerine şöyle devam etti: “Çinli firmaların çoğu, hem bir taahhüt göstergesi olduğu için hem de maliyet tabanlarından döviz riskini ortadan kaldırdığı için RMB kullanan yurt dışı iş ortaklarına daha sıcak bakıyor. Çin’de başarı elde etmenin garantisi sadece para birimi olmasa da, bu araştırma her şirketin RMB kullanımını, iş planlamasının ana unsurlarından biri haline getirmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.”

2013 yılında Çin, 4 trilyon Dolar’ı aşan dış ticaret hacmi ile ABD’yi geçerek dünya ticaretinin lideri oldu. IMF’in tahminlerine göre, Çin bu yıl nominal GSYİH anlamında küresel talebe 850 milyar dolarlık bir katkıda bulunacak. Bu da küresel dış ticaret hacmine Endonezya ekonomisi büyüklüğüne eşdeğer bir katkı anlamına geliyor.

HSBC tahminine göre 2015’te Çin’le ticaretin üçte biri RMB cinsinden olacak

Çin, uluslarası firmalar için giderek daha önemli hale gelirken, Çin’in para biriminin küreselleştirilmesi; dış ticaret, yatırım, nakit yönetimi ve fonlama alanlarında yeni fırsatlar yaratıyor. HSBC; 2015 yılında Çin’in uluslararası ticaretinin üçte birinin RMB cinsinden olmasını ve Çin’in para biriminin 2017 yılında tam olarak küreselleşmesini öngörüyor.

RMB Araştırması hakkında

Nielsen araştırma şirketinin HSBC için yürüttüğü çalışma kapsamında; Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Avustralya, Almanya, Kanada, İngiltere, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Çin’le ticaret yapan 1.304 firmayı temsil eden karar vericilerle anket yapıldı.

Araştırmada öne çıkan başlıklar

• Çin, Hong Kong ve Tayvan dışındaki bölgelerde, en yüksek RMB kullanımı % 26 ile Fransa ve yüzde 23 ile Almanya’daki şirketlerde.
• Bugün dış ticarette RMB kullanan şirketlerin %59’u önümüzdeki 12 ay içinde RMB kullanımının artacağını öngörüyor.
• Şu anda RMB kullanmayan şirketlerin %32’si, gelecekte kullanacaklarını öngörüyor.
• RMB kullanmanın nedenleri arasında; dış ticaret ortaklarının talep etmesi, döviz risklerinin azaltılması, uygunluk, yeni müşteri kazanımı ve daha iyi fiyatlandırma yer alıyor.
• Araştırmaya katılanlar, RMB kullanımının artacak olmasında, % 68’lik oranla prosedürlerin sadeleştirilmesi, yüzde 61’lik oranla döviz kurunun daha da serbestleştirilmesi ve yüzde 57’lik oranla RMB ile yapılan işlem türlerinin genişletilmesinin etkili olacağını ifade ediyor.

HSBC Türkiye’den Türk şirketlerine Çin’le ticaret rehberi

Çin’de 149 yıllık bir deneyime sahip olan ve ülkedeki en büyük yabancı banka konumundaki HSBC, bu birikimini Türkiye’deki Çin ile ticaret yapan şirketlere aktararak RMB kullanmaya hazırlanmalarına destek oluyor. HSBC Türkiye, hazırladığı rehberler aracılığıyla Çin para birimi Renminbi ile ticaret yapılmasının avantajları konusunda kurumsal müşterilerini bilgilendiriyor. Uluslararası ticarette RMB kullanımı ile ilgili bilgilere www.hsbc.com.tr/tr/kurumsal_isletme/rmb/ adresinden ulaşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin