Ortak yaşam alanlarındaki çevre kirliliği şehir hayatının en büyük problemlerinden biri. Özellikle insanların rahat bir nefes almak için başvurdığu yerlerin başında gelen park alanlarındaki kirlilik oldukça can sıkıcı bir seviyeye ulaşmış durumda. Bu tür alanlarda şüphesiz en çok karşılaşılan çöp türü de sigara izmaritleri olmaktadır. Yere atılan her bir izmarit tanesi çevreye büyük zararlar vermekte ve dahası temizlik işçilerinin işlerini zorlaştırmaktadır.

Hollandalı Girişimciler Çöpçü Karga Yetiştiriyor!

Sıradışı Bir Fikir

Çevre kirliliğini önlemek için kafa yoran Holllandalı iki girişimci; Ruben van der Vleuten ve Bob Spikman, önce yerdeki izmaritleri toplayacak bir robotik yazılım geliştirmeyi düşündü, ancak bu işin zorluğu ve maliyeti nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldılar. Sonrasında ise bu sorunun çözümü için doğada hazır bulunan bir güce yöneldiler: hayvanlara. Hayvanlar arasında bu iş için en ugunu kuş türlerinden biri olmalıydı. İki araştırmacı öncelikle parkların doğal sakinleri olan güvercinleri eğitmeyi düşündü. Ancak güvercinler, eğitime çok da yatkın bir tür değildi. Bu nedenle kuş dünyasının en zekisi olarak bilinen kargalara yöneldiler. Böylece insanların kirlettiği doğayı hayvanlara temizletmek gibi sıradışı bir fikir ortaya çıkmış oldu.

Yemeğe Karşılık Temizlik

Ruben ve Bob hayvan eğitiminde en etkili yöntemin ödüllendirme olduğunun farkındaydı ve kargalara bu işi yaptırmanın yolunun onları memnun etmekten geçtiğini çok iyi biliyorlardı. Ancak bunu nasıl başaracakları konusunda uzunca bir süre ilerleme kaydedemediler. Ta ki daha önce geliştirilmiş benzer bir projeye rastlayıncaya kadar… Klein isimli bir araştırmacı kargaların bozuk para karşılığında yiyecek almasını sağlayan bir cihaz tasarlamıştı. Ruben ve Bob’un tek yapması gereken bu tasarımdaki bozuk paranın yerine sigara izmaritlerini koymaktı. Eğitilen kargalar crowbox ismi verilen cihaza getirdikleri her bir izmarit için bir yiyecek alacak ve her seferinde bu işlemi tekrarlamak için yerdeki izmaritlere yönelecek. Böylece parklarımız izmaritlerden arınmış olacak.

İnsanlığın Hali

Proje bir hayli işlevsel görünmekle birlikte bir dizi etik soruyu da beraberinde taşıyor. Öncelikle izmaritlerin içerdiği zararlı maddelerin kargaların sağlığı üzerinde bier etki oluşturabileceği endişesi, araştırmacılar tarafından tatmin edici bir şekilde cevaplandırılmş değil. Ayrıca insanların neden olduğu bir kirliliğin hayvanlara temizletilmesi insanoğlunun doğaya karşı acımasızlığının çarpıcı bir örneği olarak görülüyor. Öte yandan kargaların temizlik için eğitilme düşüncesi, insanların yere izmarit atmama konusunda eğitilmesinden ümidin kesildiğine de gösteriyor.