Hisarcıklıoğlu: “Türkiye Girişimcilik İle Devrim Yapar”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, girişimcilik mevzusunda farkındalığı çoğaltmak amacıyla dünyada 160’ı aşkın ülke ile eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’un altıncısı 25 Kasım’da Suada’da gerçekleşti. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Habitat ve PublicisLive ev sahipliğinde, Turkcell ana sponsorluğu ve TEB Özel Melek Yatırım Platformu desteğiyle düzenlenen G3 Forum, Türkiye’nin önde gelen iş insanlarını genç girişimci ve girişimci adayları ile buluşturdu.

“Girişimcilik Senin İçinde: Gözünde Büyütme” ana teması ile meydana gelen G3 Forum, geleneksel olarak düzenlenen ve genç girişimcileri mentorlar ile buluşturan yuvarlak masa toplantıları ile başladı. Büyük ilgi gören yuvarlak masa toplantılarında 600’ün üstünde girişimci ve girişimci talibi 80 mentor ile biraraya gelerek, fikir alışverişi yapmış oldu ve bağlantı kurma fırsatı buldu. Her masada bulunun iki mentor, girişimci adaylarına tecrübelerini aktararak, girişimcilik yol haritası çıkartmalarına destek oldu.

Hisarcıklıoğlu: “Girişimcilik için kadınlar ve gençler en mühim potansiyel”

Yuvarlak masa toplantılarının arkasından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılmış olduğu açık oturum gerçekleştirildi. Panelde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Girişimcilik, ülkelerarası rekabette üst sıralara çıkmak ve işsizlik sorununu çözmekte en mühim etken. Bugün dünyanın en varlıklı ülkeleri en girişimci olan ülkeler. Tek 1 girişimci, 10 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yüzden zenginlik ve refaha giden tek yol girişimcilik diyoruz. Türkiye’de her 100 kişiden yalnızca 2’si girişimci.

Ülkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var. Daha çok girişimciye yetişebilmek için de en önemli potansiyeli kadınlar ve gençler oluşturuyor. Tek kolla boks yapılmaz, daha çok kadının girişimci olması lazım. Gençlerin de bu alana daha çok heves etmesi lazım. Bunu sağlayabilmek için 2007 senesinde TOBB Kadın Girişimci Kurulu’nu, 2009 senesinde TOBB Genç Girişimci Kurulu’nu kurduk. Kurullarımız tüm Anadolu’da kendi başarı hikayelerini anlatarak, rol model olarak daha çok genci ve kadını girişimciliğe teşvik etmek için büyük bir heyecanla çalışıyor. Başladığımızda %6,5 olan kadın girişimci oranı bugün %8,5 seviyesine ulaştı. Binlerce gencimizi yüzlerce mentorle buluşturduk” dedi.

Hisarcıklıoğlu: “İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapacağız”

Daha kuvvetli ve varlıklı bir Türkiye için girişimcilik mevzusunda mühim bir gündem oluşturduklarını belirten Hisarcıklıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Gelecek bizlere pek çok sey vaat ediyor. İnanıyoruz ki dünyadaki yeniliklerin %99’u hemen hemen yapılmadı. Sadece artık yapılmayanı yapmak yada değişik şekilde yapmak gerekiyor. Bu yüzden de hangi sektöre yatırım yapıldığı mühim değil, mühim olan akla yatırım yapmak. Dünyada artık para eden tek şey akıl. Yenilik sadece akılla yapılır. Biz Türkiye’yi girişimcilik vesilesiyle bu yeniliğin merkezi yapmak için çalışıyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak gayemiz İstanbul’u küresel girişimciliğin merkezi yapmak. Startup’lara vergi ve mevzuat mevzusunda her türlü kolaylığı sağlamamız lazım. Asya’daki, Ortadoğu’daki, Afrika hatta Avrupa’daki genç beyinlere bunu vaat edersek, o vakit Türkiye devrim yapar.”

G3 Forum’un açılış konuşmalarını ise G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile TEB Hususi Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu yaptı.

Gülden Yılmaz: “Dünyayı, ekonominin yenilenme gücü girişimciler değiştirecek”

G3 Forum’un geçtiğimiz 5 yılda 4.500 girişimci ve girişimci adayını bugün sayısı 300’ü bulan mentorla biraraya getirdiğini belirten G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz: “Türkiye’nin her yerinde daha çok girişimciye ulaşmak için 2015 senesinde Anadolu’ya da açılıp, G3 Forum Kayseri ve G3 Forum Trabzon etkinliklerini yaptık. Her yıl, Türkiye’nin 4 bölgesi ve 4 şehrinde G3 Forumu hayata geçirmeye devam edeceğiz. Çünkü dünyanın ve Türkiye’nin girişimcilere ihtiyacı var. Dünyayı, ekonominin yenilenme gücü olan girişimciler değiştirecek. Girişimcilerin pusulası hisleri, hayal güçleri ve en önemlisi cesaretleridir. Hayal ve aklın doğru bileşimini yaratan girişimciler ise başarıyı yakalar. Bu yüzden devamlı “gözünde büyütme, hayal et, cesaret et” diyoruz. G3 Forum olarak, ilkin kendine sonrasında çevresine ve ülkesine katma kıymet sağlayacak tüm gençlerimizi dinlemek ve yol gösterebilmek için biraraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaan Terzioğlu: “Turkcell Arıkovanı ile girişimciler ve yatırımcılar içinde köprü kuruyoruz”

Turkcell olarak her fırsatta inovasyon ve girişimciliğin desteklenmesinin ne derece kritik bulunduğunun altını çizdiklerini ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şu şekilde devam etti: “Bundan dolayı ülkemizin teknolojik gelişimi ve ekonomik kalkınma için bu faktörlerin oldukca mühim olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla kitlesel fonlama platformumuz Arıkovanı ile G3 Forumu destekçileri içinde yer almak bizim için oldukça anlamlı. Bu etkinlikte yeşerecek her bir fikrin ve projenin, geleceğin başarıya ulaşmış iş modellerine dönüşeceğine inanıyoruz.

Turkcell olarak girişimcilerimizi desteklemek, onlara yürüdükleri yolda yarar sağlamak için çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Bu perspektifle hayata geçirdiğimiz Turkcell Arıkovanı, girişimcilerle bu projeleri desteklemek isteyenler içinde bir köprü görevi üstleniyor. Bu platformla kitlesel fonlamanın Türkiye’de yaygınlaşarak bir kültür haline gelmesini; bununla beraber yenilikçi fikri olan her girişimcinin kaynak yaratma kaygısı duymadan çalışmalarına odaklanmasını hedefliyoruz. Bu vesileyle tüm yenilikçi fikirleri ve girişimcileri kendilerini göstermek suretiyle davet ediyoruz.”

Hayri Telekoğlu: “TEB Özel Melek Yatırım Platformu kamu otoritesi tarafınca yetkilendirilen ilk platform”

TEB Özel Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu ise banka olarak ortalama dört senedir TEB Özel Melek Yatırım Platformu vasıtasıyla ekosisteme destek verdiklerini belirterek, “TEB Özel Melek Yatırım Platformu Hazine Müsteşarlığı tarafınca onaylanarak bir bankanın ‘melek yatırım’ mevzusunda kamu otoritesi tarafınca yetkilendirilen ilk platformu oldu. Akreditasyon ile TEB Özel Melek Yatırım Platformu vesilesiyle yatırımcılara lisans verebiliyor, ağ kanalıyla meydana getirilen yatırımların belge ve bilgilerini Hazine Müsteşarlığı’na iletip yatırım süreçlerini takip edebiliyoruz. Bugüne dek 40’dan fazla yatırımcının lisans almasına aracılık ettik. Bu informasyon ve birikimi geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz TEB Özel Yatırımcı Kulübü ile bir nokta daha ileriye taşıdık. TEB Özel Yatırımcı Kulübü’nde süper melekler yıl içinde gerçekleştirdikleri toplantılar, görüşmeler aracılığı ile değişik sektörlerden girişim şirketi önerilerini birbirleri ile paylaşmaya ve ekosisteme olan pozitif katkılarını sürdürmeye devam ediyor. TEB Özel Melek Yatırım Platformu üstünden melek yatırımcılığın gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunurken, TEB Girişim Bankacılığı çatısı altında desteklenen girişimcilerin yatırımcılarla buluşmasına aracılık ediyoruz. Sektör olarak hayali kurulan finans teknolojisi mevzusunda, düşünce ve projeleri olan start-up’lara hususi yepyeni bir destek programı da başlattık. TEB Fintech Future Four ile bankacılık ve finans sektörünün sorun ve gereksinimlerine inovatif çözümler üreten, ekip haline gelmeyi başarmış, yaratıcı fikirler üretmeyi hedefleyen girişimcileri hedefledik. Program ile finans sektöründe dünya genelinde sorunların cevabı olabilecek fikirler üretip sonrasında oluşacak kıymeti paylaşacağız” dedi.

Ali Sabancı: “Girişimcilik istihdam, refah ve ekonomik gelişme demek”

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı şunları söyledi: “Dile kolay tam 6 yıl! Bu yıl altıncısını yaptığımız G3 Forum’da gene insan kaynakları uzmanlarından, pazarlamacılara, yatırımcısından, girişimcisine 800 kişiyi ağırladık… İçinde bulunduğumuz koşullar girişimciliği geliştirmek için zor görülebilir, fakat ne kadar zor görünüyorsa, bu uğurda daha fazlaca çalışmanın sorumluluğunu da bir o kadar daha çok hissediyorum. Şu sebeple kamudan özel sektöre, sivil toplumdan finansman sağlayıcılarına tamamımız girişimcilik ekosisteminin paydaşlarıyız… Paydaşlar olarak girişimcilere cesaret vermek ve girişimcilik koşullarını iyileştirmek için çalışmak bizim vazife ve sorumluluğumuz. Bu bilinçle ekosisteme destek vermeye tüm gücümüzle devam edeceğiz. Şu sebeple girişimcilik istihdam demek, refah demek ve ekonomik gelişme demek. Önümüzde yapabileceğimiz tek şey var; o da girişimcilik ve inovasyon.”

G3 Forum altıncı senesinde ilklere imza attı

Girişimci adaylarının maksimum yarar sağlamaları esas alınarak oluşturulan Forum programı, bu yıl ilk kez düzenlenen panellerle vites yükseltti. 35 yaş altı başarı göstermiş Türk girişimcilerin biraraya gelmiş olarak deneyimlerini aktardığı Genç Girişimciler Paneli Onedio Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Kaan Kayabalı, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir, Buldumbuldum.com Kurucusu ve CEO’su Güçlü Gökozan’ın katılımıyla yapılmış oldu. Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarının katılmış olduğu ve yatırım ortamını değerlendirdikleri Yatırımcı Paneli’ne ise 212 Yönetici Ortağı Numan Numan, Revo Capital Yönetici Ortağı Berkin Toktaş, Turkcell Arıkovanı Proje Lideri Salih Zeki Çimen ve TEB Özel Melek Yatırım ve İş Geliştirme Müdürü Nilüfer Aktaş katıldı. G3 Forum, moderatörlüğünü TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun yapmış olduğu, Doğan Online ve hepsiburada.com Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in ana konuşmacı olduğu açık oturum ile bitti.