Her girişimcide mutlaka bulunması gereken bazı temel özellikler vardır. Bunlardan en önemli 5 tanesini sıralayacak olursak tartışmasız en başta ‘tutkulu çalışmak’ gelmektedir.

Her Girişimcinin Mutlaka Sahip Olması Gereken 5 Özellik

1- Tutkulu çalışmak

Sabah daha fazla uyuyan ve yataktan kalkamayan kişiler gerçekten işleri olmayan kişilerdir. İşine tutkuyla bağlanan insanlar ise zamanını uyuyarak ziyan etmek yerine sabah erken kalkarlar. Çünkü en kıymetli hazinenin zaman olduğunu bilirler. Zihinleri dinç ve enerjileri yüksektir. Eğer işe başlarken gerçekten bir tutkuya sahip olunursa bu sahip olunan düşüncelerin gerçeğe çevrileceğini görme fırsatını verir. Tutkusuz bir işe başlamak insanı ondan uzaklaştırır ve gerekli olan motivasyonu bulup zamanını işinize vermesini engeller.

Her Girişimcinin Mutlaka Sahip Olması Gereken 5 Özellik

2- Azimli olmak

Girişimci bir insan karşısına çıkan birçok sorunla boğuşmak zorunda kalır. Bir şirket tek gecede kurulmadığını ve iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için sabırla beklemek gerektiği de unutulmamalıdır. Hayır kelimesini her defasında duymak zorunda kalabilirsiniz. Ama hayalinize ulaşabilmek için önce sabır denen meyveyi tatmalı ve azimle fikirlerinizin yeşermesini beklemelisiniz.

Her Girişimcinin Mutlaka Sahip Olması Gereken 5 Özellik

asıl anahtar noktanız işinizin peşini bırakmamanızdır. İnsanlardan elbette ki si hayır cevabını duyabilir veya sizinle tekrardan iletişime geçmemek için bahaneler ürettiklerini görebilirsiniz. Sadece yaptığınız işi gerçekleştirmek için ısrarcı olursanız sonunda o işi başarabildiğinizi görürsünüz.

3- Yeteneklerinin ve sahip olduklarının farkında olmak

Başarılı bir girişimcinin en büyük özelliklerinden birisi de sahip olduklarıyla neyi nasıl başarabileceğini tasarlayabilmesidir. Bir girişimci olarak kaynaklarınızın sınırlı olması çok doğaldır. Yani elinizdeki sınırlı kaynakları mümkün olduğunca iyi bir şekilde kullanmak zorundasınızdır.yeter ki içinizdeki kaynağı ve beyninizdeki düşüncelerinizi uygun şekilde bütünleştirebilin.

4- Açık fikirli olmak

Belki işiniz hakkındaki fikirleriniz bitmiş olabilir ve bu yüzden başkalarının fikirlerine ihtiyaç duyabilecek bir durum meydana gelebilir. Eğer planınız doğru gitmiyorsa onu değiştirmelisiniz. Hatta her şeye en baştan başlayabilecek gücü, tekrar tekrar da olsa bulmalısınız.. ‘’Yeşili takip edin rüyaları değil (Mark Cuba). Eğer hayal ettiğiniz girişim artık size para kazandırmıyorsa odak noktanızı değiştirmelisiz ve yeni alanlara yönelmek için kendinize şans vermelisiniz.

5- Öğrenmeye istekli olmak

Her daim yeni öğrenmelere açık ve istekli olmalısınız. Eğer öğrenmeye istekli değilseniz bu işten vazgeçmeyi düşünebilmeniz en doğal olanıdır. Size verileni hemen emebilen “sünger” gibi olmalısınız,. Ne kadar çok öğrenirseniz o kadar iyi yöne doğru gidersiniz.

Girişimciler klasik bir mesai saatine sahip değildirler. İşinizde bir ilerleme kaydedene kadar nefes dahi almadığınız zamanlar olabilir. Eğer aklınızda hayata geçirmek istediğiniz bir iş fikriniz varsa, bunun için çalışın, çaba gösterin ve sabırlı olun. Denemeden yaşayabileceğiniz güzellikleri ve heyecanı bilemezsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin