İş dünyasında her gün yeni bir marka pazarda yerini almakta. Yeni iş hayatına atılmak isteyenler belirli bir markanın imajını kullanarak ticaret yapmak ve gelir elde etmek için bayilik alırken, iş hayatına yeni girmek isteyen girişimciler ise yeni bir iş kurma fikrini düşünüyorlar. Peki bayilik almayı isteyenlere yönelik olarak olarak bir soru soralım.

Her Firmadan Bayilik Alınır Mı?

1) Her Firmadan Bayilik Alınır Mı?

Bunun cevabı sizin çevrenize bağlı diyebiliriz. İş kurmak istediğiniz bölgedeki ticaretin durumuna bakmak bu sorunun cevabını büyük ölçüde vermektedir. Örnek verecek olursak eğer x giyim firmasına ait bir bayilik almak istiyorsunuz, çevrenizde araştırma yaptığınızda giyim firmalarının fazla olmadığını fark ediyorsunuz. Aynı zaman da var olan giyim firmalarındaki yapmış olduğunuz fiyat araştırması sonucunda fiyatların birbirine benzediğini oldukça uygun fiyatlı ürünlerin satışı yapıldığını fark ediyorsunuz. Eğer bayilik açmak istediğiniz x giyim firmasının fiyat skalasını incelediğinizde fiyatlar yüksek ise hatta bulunduğunuz yerdeki firmalara kıyasla oldukça fazla olduğunu görüyorsanız eğer, bayiliğinizin o bölge de tutunma ihtimali biraz düşük diyebiliriz.

Veya bir örnek daha verecek olursak eğer; X adında bir fast-food restoranı açmak istiyorsunuz. Yukarıda da dediğimiz gibi benzer markaları inceliyorsunuz. Yemek sektöründe fazla fast-food restoranın olmadığı dikkat ediyorsunuz. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgede bir okul veya üniversite de yok ve istatistiklere baktığınızda çalışan kadınların oranı çalışmaya kadınlara oranla oldukça düşük olduğunu görüyorsunuz. Aynı zamanda 1 hafta gibi bir sürede yaptığınız akşam saatlerindeki restoran gezilerinde oldukça az bir müşteri kitlesinin olduğunu ve var olan müşteri kitlesinin daimi müşterilerden oluştuğunu gördüğünüzü varsayalım. Yani bu varsayımlardan çıkarabileceğimiz bir sonuç ev hanımı olan bayanların bulunduğu bu bölgede fast-food restoranı açmak biraz riskli bir yatırım olabilir.

Her Firmadan Bayilik Alınır Mı?

Pizzaların Ülkemize Girişini Unutmayınız

Ülkemize pizza sektörü girdiğinde firmalar büyük hayal kırıklığına uğramışlardı çünkü satışları beklenilenin altındaydı. Çünkü ilk defa bir karşılaşma söz konusu olduğu ve ailelerin ev yemeklerine daha düşkün olduğundan dolayı tercih edilmemişti. Tabii ki bu olgu zamanla geçti. Bu örneklerden anlatılmak istenen ise evet bayilik alınabilir ancak bayiliğin açılacak olduğu bölge oldukça önemlidir.