Ticari işlerin en temel noktası hangi ürün veya hizmeti satarsanız satın, en yüksekte satış performansı sağlamak için müşterilerin isteklerini iyi şekilde anlamanız gerekiyor. Daha çok satış yapmak ve müşteri tutunmak için hedef müşteriler belirlemeyi öğrenmeniz gerekmektedir. hedef pazar tanımı yapmak için atmanız gereken bazı adımları aşağıda belirtildi.

Hedef Pazarınızı Tanımlamada Kullanmanız Gereken Adımlar

Çözebileceğiniz sorunları anlayın

Satış teklifinizi sunmak için hedef pazarın belirlenmesinin başlangıcı noktası olarak önemli olan ürün veya hizmette karşılaşabilecek sorunların çözümünü anlamaktır. Ürün veya hizmette karşılaşabilecek sorunları bilmeniz müşterilerin sorunu sorduklarında etkin cevap vermenizi sağlar ve güven veriri.

Çalıştığınız Müşterilere ait Profiller Oluşturun

Ürün veya hizmetlerinizi pazarlarken yapmış olduğunuz anlaşmalar neticesinde şirketleri ait bilgilerden profil oluşturun. Bu profilleri konumlarına ve sektörlerine göre gruplayın. Ayrıca müşterilerinize ait özel bilgileri ( evli mi?, doğum tarihi ne zaman?, hoşlandığı şeyler neler? gibi) tutarak daha iyi iletişim kurarak pazar payınızı artırabilirsiniz.

Hedef Pazarınızı Tanımlamada Kullanmanız Gereken Adımlar

Ürün Veya Hizmetin Pazar Çevresini Düşünün

Artık günümüzde gelişen teknoloji ile beraber bir çok pazar yeri açılmıştır. Artık sadece mahalle esnafları veya pazarlardan değil internet üzerinden de satışlar yapılmaktadır. Sizlerde değişen bu yeni pazar çevresini değerlendirmeli internet üzerinden tanıtımlar ve satışlar yapmaya başlamalısınız. hedef pazar seçimi ve konumlandırma yapmak için ayrıca hedef pazarınız da yer alan insanlarla ilgili gruplandırma yapmanız gerekiyor. Gruplandırma yaparken insanların gelirlerine göre çok para kazanan ,asgari ücretliler, mavi yakalılar ve beyaz yakalılar olmak üzere 4 grup şeklinde hedef pazarınızdaki insanları toplayabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerin pazarlanmasında diğer bir husus ise coğrafi bölge olarak gruplara ayırmanız gerekmektedir. Büyükşehirlerde yaşayan insanların imkanı daha fazla olduğu için internet üzerinden alışverişler az gelişmiş illerde daha çok olmaktadır. Buna yönelik hedef kitlenizin belirlenmesinde özellikle az gelişmiş Doğu ve İç Anadolu bölgesinde bulunan illerde yaşayanları göz önünde bulundurun ve onlara yönelik kampanyalar yaparak satışınızı artırabilirsiniz.

Başka Neler Yapılabilir?

Piyasa araştırmasında bu uygulamaları yaptıktan sonra başka ne gibi durumlar olabileceğini firmanızı kurduğunuz yerdeki rakiplerinize bakarak görebilirsiniz. Cevabını bulmanız gereken en önemli soru ” Sorunları çözmek için niçin benzersiz olarak piyasaya girmeliyim? ” olmalıdır. Vereceğiniz cevaba göre hedef pazar seçimi stratejileri geliştirmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin