Girişimcilerin her zaman için heyecan verici çeşitli iş fikirleri olur fakat yeterli maddi kaynak olmadığı için gerçekleştirmek de sorun yaşarlar ve yeterli sermaye buluncaya kadar akıllarındaki iş fikirlerinin oluşacağına inanmazlar. Ancak muhteşem bir iş fikriniz var ve paranız yoksa bu durumun sizi durdurmasına izin vermeyin. iş kurmak istiyorum ama param yok diyenlerdenseniz çok meşakkatli yollardan geçecek olsanız da zorlukların arkasından çok kolay zamanlar zaferler sizi beklemekte.

Harika Bir Fikriniz Var Ancak Sermayeniz Mi Yok? Ne Yapmalı?

Kısa sürede sermaye oluşturacak ve ilerlemenizi sağlayacak ipuçları:

Uzmanı Siz Olun

Bir işe başlamadan önce dış kaynaklardan danışmanlık hizmeti almayı düşünmeyerek daha çok bilgi ve becerinizin olduğu kendi uzmanlık alanlarınızda ki bir işte girişimci olmalısınız. Bu şekilde dışarıdan alacağınız danışmanlık hizmetlerine boş yere para harcamak zorunda kalmazsınız.

Arkadaş Çevrenizle Projenizi Paylaşın

Aklınızda bulunan girişiyle alakalı başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız şeyi çevremizdeki herkese duyurmalısınız. Belki de hiç param yok nasıl zengin olurum hayallerini gerçekleştirmenin yolu iyi bir çevreden geçmektedir. Girişimde bulunduğunuz konuda sadece çevrenizdeki insanlara değil sosyal medya üzerinden de fikir alabilmek için iletişim kurmalısınız. Çünkü fikriniz için şimdi size destek olacağını bilemezsiniz.

Harika Bir Fikriniz Var Ancak Sermayeniz Mi Yok? Ne Yapmalı?

Bütçeyi Aşmayın

Kendi işinizi kurma aşamasında birçok hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Harcamak kalemlerinde beklemediğiniz herhangi bir ekstra ödeme sizi sıkıntıya sokacaktır. Bu nedenle bütçe ayarlaması çok iyi yapılmalı ve nereye ne zaman ödeme yapılacağı plan çerçevesinde belirlenmelidir.

Borç Yapmayın

İşletmeniz için gerekli olan mobilya ve malzemeleri ödemek için elinizdeki hazır parayı kullanmayın. Daha çok gelirleriniz olmasıyla beraber ödemeyi çalışın. Her şeyiyle hazır olan bir işletme yerine büyük bir çoğunluğu hazır olan işletme kurmaya çalışın. Yani kısaca borçlanmayın ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Ödeme Planınızı Önceden Çıkarın

Kuracağınız işletmede gelir ve borç dengesini her zaman makul düzeylerde tutmalısınız. Bu nedenle yıl boyunca hangi ayda hangi haftada ne kadar ödemeniz olduğunu bilmek işlerinizin daha çok yolunda gitmesini sağlayacaktır.

Reklam Şart

Kurmuş olduğunuz işletmenin reklamını yapmak günümüzde olmazsa olmazlardandır. iş kurmak için fikirler arasından seçtiğiniz fikirle bir işletme kurduğunuzda dikkat etmeniz gereken konuların başında reklam gelmekte. İyi tanıtılan bir işletme her zaman piyasa şartlarının üzerinde olan gelecek vaat eden işletmeler arasında yer alır. Bu nedenlerden dolayı gelişen teknolojiden de yararlanarak özellikle sosyal medya üzerinden ve çeşitli reklam yollarıyla işletmemizin tanıtımını yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin