Öğrencilerin her daim akıllarını meşgul eden konuların başında, mezun olduktan sonra iş bulup bulamayacağı konusudur. Özellikle de ülkemizdeki genç nüfus artışındaki hızlanma gençleri daha da fazla düşündürür olmuştur. Günümüzde birçok meslek grubu bulunmaktadır. Bilgisayar teknolojileri, fizik bilimleri, güvenlik sektörü, gazetecilik ve enformasyon, hukuk sektörü, iş ve yönetim sektörü, imalat ve işleme sektörü, İnşaat ve mimarlık sektörü, eğitim öğretim sektörü, mühendislik sektörü, ormancılık ve tarım sektörü, veterinerlik, ulaştırma ve çevre koruma sektörü, sağlık sektörü bunların en yaygın olanlarıdır. Bu sektörlerden hangisinde daha az işsiz kalma ihtimali vardır ve işsiz kalmayacak sektörler 2017 en çok aranan konuların başında gelmektedir.

Hangi Mesleklerde İşsiz Kalma Olasılığı Sıfır?

Hızla Gelişen ve İstihdamın Arttığı Sektörler

1- Günümüz şartlarında en çok istihdamın olduğu ve işsiz kalmayacak üniversite bölümleri başında hukuk sektörü gelmektedir. Gelişen ve değişen dünya şartlarında, kişiler birbirleri ya da devletler ile ilişkilerinde haklarını savunmak çabası içine girmektedir. Toplumun bilinç düzeyi arttıkça da bu ihtiyaç daha da belirginleşmektedir. Hal böyle olunca da hukuk sektörü hızla büyümekte ve doğal olarak da çalışan insan ve istihdam artmaktadır.

Hangi Mesleklerde İşsiz Kalma Olasılığı Sıfır?

2-Hukuk kadar istihdamın arttığı ve mezunları işsiz kalmayacak bölümler açısından diğer bir sektör ise fizik sektörüdür. Teknolojinin ve bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi doğal olarak yazılım bilimini ve buna bağlı olarak da bu sektördeki istihdamı arttırmıştır. Yazılımın gelişmesi, yazılıma bağlı yeni cihazların çıkma ihtiyacını başlatmış, işte tam bu noktada fizik bilimlerine iş düşmeye başlamıştır. Gelişen robot teknolojileri buna en iyi örnektir. Yapay zeka çalışmalarına bağlı olarak fabrikalarda, iş yerlerinde hatta nerdeyse evlerde bile yapay zekanın kontrolünde olan makine ve robotlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu robot ve makinelerin çalışma prensipleri fizikçiler tarafından dizayn edilmektedir.

3- Güvenlik sektörü de oldukça büyüyen ve istihdamın arttığı sektörlerdendir. Hem devletler açısından hem de özel sektör açısından güvenlik konusu oldukça önemsenmektedir. Son zamanlarda terör olaylarının artması, terör örgütlerinin uluslararası yapılara dönüşmeleri bu konuyu daha da önemli hale getirmiştir. Bu yüzden de devletler vatandaşlarının ve ülke güvenliğinin sağlanması açısından, özel sektör ise müşterilerinin güvenliği açısından elinden geldiğince çok personel istihdam eder olmuşlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin