Ahmet Güneştekin,Yüzleşme başlıklı sergi dizisiyle 2012 yılında başladığı uluslararası sanat yolculuğuna 2013 yılında olduğu gibi 2014 yılında da dünyanın önemli sanat merkezlerinde, dikkat çeken sergilerle devam ediyor. Son dönemde, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da önemli koleksiyonlarlabirçok saygınsanat kurumunun gözdesi haline gelen Güneştekin, kendisini Hollanda ve Belçika’da temsil eden Mark Peet Visser Gallery’de kişisel bir sergi gerçekleştirecek.

Hollanda’nın önde gelen sanat kurumları arasında yer alan galerinin Den Bosch’taki merkezinde gerçekleştirilecek olan sergi, Gezichtenvan de Zon / Güneşin Yüzleri / Faces of the Sun başlığıyla 21 Nisan-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sergide Ahmet Güneştekin’in çoğu ilk defa sergilenecek olan Güneş Patlamaları ve Optik Degrade Serisinden özel tablolarla 3 boyutlu konstrüksiyonlarının yer aldığı farklı üsluplardaki 30’a yakın eseri sergilenecek. Ahmet Güneştekin, Gezichtenvan de Zon / Güneşin Yüzleri / Faces of the Sun başlıklı bu sergisi öncesinde Mark PeetVisser Gallery bünyesinde, 6-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Hollanda’nın en büyük sanat organizasyonu olan Art Breda uluslararası sanat fuarına yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere Ahmet Güneştekin, Yüzleşme başlıklı Uluslararası Sergi Dizisini 2012 yılındaki İstanbul sergisiyle Türkiye’den başlatmıştı. Proje kapsamındaki son Türkiye sergisini 2013 yılının başında Ankara’da gerçekleştirdikten hemen sonra dizinin Türkiye dışındaki ilk sergisini Venedik Bienaliyle eş zamanlı olarak Momentum of Memory başlığıyla Venedik‘te gerçekleştirmişti.

Sergi öienal izleyicisi tarafından ilgiyle izlenmiş ve bazı sanat çevreleri tarafından, “görülmesi gereken 3 sergi” arasında gösterilerek büyük ses getirmişti. Bu dönemde dünyanın önde gelen sanat kurumlarından Marlborough Gallery’nin sanatçıları arasına katılan Ahmet Güneştekin, galeri bünyesindeki ilk kişisel sergisini 2013 yılı sonunda New York’ta açarak Venedik’teki başarısından sonra uluslararası sanat yolculuğunun önemli olaylarından birini daha gerçekleştirmişti. Marlborough Gallery bünyesinde katıldığı Contemporary İstanbul, Art Basel Miami Beach, Arco Madrid ve TheArmory Show ile Güler Sanat bünyesinde yer aldığı Art Market Budapest gibi dünyanın önemli sanat organizasyonlarında da büyükilgi gören Ahmet Güneştekin, galeri bünyesindeki ikinci sergisini 18 Eylül’de galerinin Monaco’daki merkezinde başlatacak.

Ahmet Güneştekin ayrıca Marlborough Gallery New York, Barcelona, Madrid ve Monaco ile Mark PeetVisser Gallery Den Bosh’taki galerilerdede daimi olarak sergilenen sanatçılar arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin