Girişimleri Başarıya Ulaştıran Sırlar Neler?
Sean X. Yu

Günümüzde kendi işinin sahibi olmak, bir oldukça girişim başarısızlıkla sonuçlandığından zor ve karmaşık bir yol olarak görülmekte. Başarıya ulaşmış bir işletme sahibi olmak, iyi bir iş fikrini ve pazarı doğru çözümleme etmeyi gerektiriyor. Fakat başarıya ulaşmış olmak doğal ki bunlarla da sınırı olan değil!

Kısa bir sürede İstanbul merkezli “Revo Capital” ve ABD merkezli girişim sermayesi fonu olan “Ribbit Capital”den almış olduğu yatırımlarla kendisi de başarıya ulaşmış bir girişimci olan Sean X. Yu, girişimci adayları için fikirlerini paylaşıyor.

Gurur duyacağın bir şey üret!

Bir şeyi sıfırdan yaratmayı sevin. Uzun süre yaşayacak bir şey… Zanaatkarlık zor olsa gerek fakat devamlı zoru sevin. Ürününüzü bir tek kurumsal olarak değil, kişisel olarak da sahiplenin.

Müşterilerinizi dikkatle kulak verin

Yeni bir ekosistem yaratarak müşterilerinize daha kapsamlı hizmetler sunabilmek için yeni çözüm ortaklarını bu ekosistemin paydaşı yapın. Müşterilerinizi dikkatle dinleyerek, özenle destek verin. Kendinizi en iyi şekilde ifade ederek, verdiğiniz sözlerin arkasında durmayı vaat edin.

Ekibiniz yaptıkları işle gurur duyan bireylerden oluşmalı

Ne iş yapmış olursanız yapın, ekibinize tutkulu insanları almaya itina gösterin. İşletme olarak çalışanlarınıza tutkularını ve yaratıcılıklarını kullanarak kendilerinden bir şeyler katmalarını teşvik edin. En iyi ürünler ve en mutlu çalışanlar tutkuların bastırılmadığı bir ortamda ortaya çıkar.

Yalın girişim yöntemini ekibinizle uygulayın

İşe alımlarda yalnız belli yetkinliklere haiz kişilerin seçimi değil, şirket kültürünü yaşatabilecek, ekip içinde uyumlu çalışabilen ve birbirine güvenen kişilerin seçilmesi oldukca mühim. Bilhassa de girişimin başlangıç safhasında güvendiğiniz kişilerle çalışmak başarı ihtimalinizi arttıracaktır.

Yalın girişim; devamlı yeni hipotezlerle gelmiş olarak test yanılma yöntemi ile öğrenerek meydana getirilen işi geliştirmek anlamına geliyor. Dolayısıyla, bu şirket kültürünü benimseyebilen, yaratıcı, denemeye ve öğrenmeye açık, çözüm ve satın alan odaklı, enerjik, mesuliyet sahibi, teknolojiyi takip eden kişiler ile çalışmak oldukça mühim. Bu sayede girişiminiz devamlı kendisini geliştirebilir ve ekibinizle birlikte tüm yeniliklere açık olmuş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin