Suriye’den çıkarak elindeki 80 TL ile Türkiye’ye gelen 32 yaşındaki Yaser Haddad girişimci kafası ile kurduğu şirketle milyoner oldu.

1. Sosyal Medyanın Etkisi Büyük

Turist rehberi olarak Araplara hizmet veren Haddad şirketini İstanbul’dan yönetiyor. 40 Suriyeli ile beraber 5 Türk’ün de çalıştığı şirket 1 milyon ciroya sahip. Başarısının kaynağında sosyal medya olduğunu belirten Haddad, Hatay’da başladığı Türkiye serüvenini çevresinin verdiği destekle İstanbul’da sürdürüyor. Sağlık operasyonları ve turizm amaçlı gelen Arap turistlere rehberlik ederek şirketini büyütmeye devam ediyor.

2. “Instagram ve Snapchat sayfası açtım.”

80 TL ile başlayan ve girişimci fikirler ile beslediği serüveni herkes tarafından merak konusu olan Haddad, Türkiye’de geçen bu süreci şu şekilde anlatıyor; “2011 yılında Hatay’a geldim. Oradan da İstanbul’a geçtim. Burada ne iş olsa yapacaktım. Taksim civarına geldim firmalara teker teker sordum, ne derlerse çalışacaktım. Cebimdeki para 80-90 liraydı. Araplara Türkiye’yi tanıtma amacıyla Instagram ve Snapchat sayfası açtım. 2014 yılında şirketimi kurdum. Ondan sonra 12 bin TL’ye ilk arabamı alarak çalışmaya başladım. Bu sırada Katar’dan 30 kişilik bir grup geldi. Yaklaşık 11-12 gün Türkiye’de kaldılar ve ciddi bir para bıraktılar. Gelen parayı bir tarafa koyarak çalışmaya devam ettim.”

3. Sosyal Medyanın Arap Fenomenleriyle İşbirliği

İstanbul’da 45 kişiye ekmek kapısı açan Haddad, her ay 150’ye yakın Arap turisti de ülkemizde ağırlıyor. Özellikle Suudi Arabistan’ın sosyal medya fenomenleriyle işbirliği içerisinde işlerini yürüten Suriyeli girişimci, “İnternetten sosyal medya fenomenlerini araştırdım ve Türkiye’nin tanıtılması amacıyla biriyle görüştüm. Fenomenle anlaştım kendisine Türkiye’ye THY ile gelmesi şartı koştum. Gelen fenomen Türkiye’ye gelerek paylaşımlarını yaptı ve ben ciddi bir etki gördüm.” ifadesinde bulundu.

4. Göçmenlere Cesaret Veriyor

Türkiye’ye Suriye, Irak, gbi ülkelerden göç eden milyonlarca göçmenin büyük sıkıntılar içinde yaşadığı bir ortamda yaptıklarından kendinden söz ettiren Yaser Haddad, cesareti ile birçok kişiye örnek oldu. Girişimcilik fikirleri ile benzer yollarla ilerlemek isteyenler sosyal medyadan Suriyeli göçmeni takip ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin