Hemen hemen herkesin belli bir iş kolunda kendi işine sahip olma hayali vardır. Ancak hayal edilen iş ile ilgili yeterli araştırma yapılmadan bu işe girişilmesinin sonucu hüsran olmaktadır. Bu da yeni girişimcilerin cesaretini kırmaktadır. Girişimcilik için ilk olarak hangi şehrin girişimcilik açısından ideal olduğu tespit edilmelidir. İşte girişimcilik ruhu taşıyanlar için hazırladığımız girişimcilik için en ideal şehirler şöyle:

Girişimcilik İçin En İdeal Şehirler

1. İstanbul

Taşı toprağı altın olarak bilinen İstanbul birçok iş kolunun kurulabilmesi için tüm imkanlara sahip. İstanbul’un girişimcilikte en önemli yerler içerisinde gösterilmesinin nedenleri ise şunlar; kaliteli iş gücüne sahip olması, ofis ve iş yeri açısından geniş bir yelpazeye hitap ediyor olması, gelişmiş ulaşım ve taşımacılık ağının bulunması, şehirde bulunan 49 üniversite sayesinde üniversite ile işbirliği yapabilme olanağı sunması, 15 milyon insan sayesinde farklı müşteri çeşidine sahip olması, profesyonel danışmanlık ve yatırımcıların bulunması.

2. Ankara

Ülkemizin başkenti Ankara’yı da Türkiye’nin 2. büyük şehri olmasının avantajıyla girişimcilik için ideal şehirler içerisinde gösterebiliriz. Yaşam kalitesi açısından Türkiye’nin en kaliteli şehri olarak gösterilen Ankara’da aşağı yukarı İstanbul ile aynı avantajlara sahip. Denizcilik ile ilgili faaliyetlerin yapılamayacağı Ankara’da ek olarak orta Anadolu’ya hitap eden iş dallarına tercih edilebilir.

Girişimcilik İçin En İdeal Şehirler

3. İzmir

Liman kenti olan İzmir yüksek ticaret hacmi ile Türkiye’de ikinci sırada. Ekonomide yükselen kentler içerisinde 300 şehir içinde 2. sırada bulunan İzmir’de diğer iki ilimizin olanaklarına sahiptir.

4. Adana

Çukurova’nın merkezinde bulunan Adana nüfus yoğunluğu ile Türkiye’nin 6. şehri. Tarıma elverişli topraklara sahip olduğundan tarım ve tarım ile ilgili teknolojilere dayalı yatırım fikirleri burada değerlendirilebilir. Ofis kiralarının diğer 3 büyük şehre oranla daha düşük olması büyük bir avantaj, ancak bölgede kalifiye çalışanın yeterli miktarda olmaması sıkıntılar yaratabiliyor.

5. Antalya

Turizm merkezi olarak nitelendirebileceğimiz Antalya ülkemizin en kalabalık 5. şehri. Özellikle turizm ve tarım odaklı girişim düşünenlerin değerlendirebileceği bir yer. İşsizlik oranının düşük olduğu Antalya’da, Alanya gibi gözde bölgelerde kiralar yüksek. Yerli halkla beraber yerli ve yabancı turistlere odaklı da faaliyet gösterebileceğimiz Antalya müşteri kitlesi açısından zengin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin