Girişimciliğin önündeki büyük engel; "Geleneksel Kültür"İnovasyon ve endüstriyel tasarım çözümleri şirketi Alfanorm’un Başkanı, İnovasyon Düşünürü ve Tasarım Mimarı Ateş Öztan, Türkiye’de girişimciliğin önündeki en mühim engelin; aile ve sosyal çevrenin “garantili bir işe girme” baskıları ve girişimci olmak isteyen bireylere maddi-manevi destek verilmemesi şeklinde “geleneksel kültür” kaynaklı engeller olduğunu beyan etti.

Geleneksel kültürün yanı sıra “girişimcilerin sahip oldukları vasıfların” ve “global kaynaklı” faktörlerin de girişimciliğin önündeki diğer önemli engeller bulunduğunu vurgulayan Öztan, Türkiye’nin daha çok katma değer üretebilmesi için ilk olarak toplumsal dinamiklerin düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Girişimciliğin güçlenmesi için büyük ekonomilerdeki bilinçlendirme çalışmalarının kesinlikle Türkiye’de de yapılması gerektiğinin altını çizen Öztan, “Tüm tarafların dahil olacağı sürdürülebilir girişimcilik politikaları belirlenmeli ve öncelik olarak eğitim sistemimize gerekli modüller eklenmeli. Ek olarak, toplumsal bilinçlenme için kamuoyu seferber edilmesi, gençlerin arasında popülerleşmeye başlamış olan girişimcilik hareketinin sürdürülmesi ve dünya ile eş zamanlı rekabet edebilirliğe ulaşılması yaşamsal önem taşımaktadır.” dedi.

Alfanorm’un Başkanı Öztan; Türkiye’de girişimciliğin önündeki 10 engeli şu şekilde sıraladı:

 1. Aile ve sosyal çevrenin “garantili bir işe girme” yönlendirmeleri ve baskıları,
 2. Girişimci olmak isteyen bireylere ailenin ve sosyal çevrenin maddi ve manevi destek vermemesi,
 3. Eğitim sisteminin genel olarak kuramsal olması ve saha çalışmalarının sınırlılığı,
 4. Sanayicinin girişimcilere pratik yapma olanağı vermemesi ve stajların kağıt üstünde yapılması,
 5. Finans siteminin gelişmiş ülkelerdeki benzer biçimde, projeye kredi verme isteğinin hemen hemen yeteri kadar gelişmemesi,
 6. Devlet desteklerinden yararlanma mevzusundaki bürokratik engellerin fazlalığı,
 7. Girişimcilerin pazarlama, iletişim, işletme bilgilerinin ve yönetimsel becerilerinin zayıflığı,
 8. Düşünce sahibinin fikrin ticarileşmesinde değişik disiplinlerden uzmanlarla bir arada çalışma ve ortaklaşa iş yapma anlayışının yeteri kadar gelişmemesi,
 9. Girişimcilerin bilhassa uluslararası rekabette çabuk pes etmeleri,
 10. ABD ve AB ülkeleri gibi büyük ekonomilerle rekabet gücümüzün düşük olması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin