Girişimcileri Başarıya Götüren 7 Kural

İster startuplar peşinde koşan ya da koşmayı planlayan çiçeği burnunda bir girişimci olun isterseniz hali hazırda kurmuş olduğunuz işi büyütmek isteyen tecrübeli bir patron olun, “doğru fikri” elde etmek her zaman ürkütücü gelmiştir.

Aslında bu yaklaşım yanlış, şimdi sayacağımız 7 kuralı göz önünde bulundurursanız, iş dünyasında doğru fikrin nasıl yakalanacağı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

1. Başarı tek atımlık bir kurşun değildir

Dışarıda yüzlerce, binlerce fikir var. Eğer büyük fikirleri kaçırdığınızı düşünüyorsanız panik yapmayın, birkaç fikir elinizden kayıp gitmiş olabilir ancak gemiyi kaçırmadınız ve o gemi hiçbir zaman da kaçmayacak. Evet bazı durumlarda başarı elde etmek için çok ivedi davranmak, ortaya çıkan fırsatı kaçırmamak gerekir ancak unutmayın ki böyle fırsatlar sık sık karşınıza gelecek.

Eğer başarıyı 12’den vurmak için sıktığınız kurşun hedefini tutmayacak olursa yılgınlık göstermeyin, neden ıskaladığınızı düşünerek yeni bir kurşun daha sıkın.

2. Her girişimci yaratıcıdır

Yaratıcı olup olmadığınız konusunda şüpheleriniz varsa bu şüphelerinizi bir an önce terk edin, her insan doğuştan yaratıcıdır, insanların en yaratıcı olanları da girişimci olma cesareti gösterenlerdir.

Girişimcilikte yaratıcılık oldukça önemli bir rol oynar. Yaratıcı olduğunuzu düşünmüyorsanız her şeyden önce bu yanlış algınızı değiştirin. Kendinize yaratıcı olduğunuza inandırın, kendi kendinizle bir “yaratıcılık anlaşması” imzalayın.

3. Yeni fikirler, yeni fikirlere açık insanlara gelir

İnovatif olmanın birinci kuralı inovasyona açık olmaktır. Yeni fikirlerin peşinde olun, yeniliğe mutlaka ama mutlaka açık olun. Sadece oturup yeni fikirleri düşünmekle yetinmeyin, rakiplerinizin ve diğer girişimcilerin buldukları yeni fikirleri de inceleyin. Yaratıcı insanların beyinlerinin nasıl çalıştığını kavramaya çalışın.

Meditasyonun “zihin açıklığına” ve yaratıcılığa olan olumlu etkileri bilimsel açıdan ispatlandı. Belki de daha inovatif olmak için meditasyonu deneyebilirsiniz.

4. Başarı sabrın meyvesidir

Yeni bir icadın ya da yeni bir yöntemin işe yarayıp yaramayacağını görmek için sabırlı olun, peşin hükümlü olmayın. İlk başlarda olumsuz giden şeyler ileride olumluya dönebilir zira bir olayın arkasında, görünenden çok daha fazla görünmeyen faktör bulunur.

Tabi ki bunu yaparken yanlış da ısrarcı olmamaya da özen gösterin.

5. Başarı odaklanma gerektirir

Şu konuda emin olabilirsiniz; bir işi yüzeysel yapıyorsanız çok büyük ihtimalle başarısız olursunuz. İşinizde başarıya ulaşmak için odaklanın. Çalışanlarınız performansınıza, ürününüzün tasarımına, üretimine, satışına hatta ofisinizin çevre düzenlemsine dahi odaklanın, bu konuları derinlemesine düşünün.

6. Fikirler evrimleşir

Fikirlerin evrimleşmelerine, kendilerini geliştirmelerine izin verin. Aklınıza gelen ilk fikir doğru olacak bir diye bir kural yok. Bir fikri hayata geçirmekte aceleci davranmayın, o fikrin biraz oturmasını, evrimleşerek kendini geliştirmesini bekleyin.

Acele etmeyin ancak geç de kalmayın.

7. Gelişimin ilacı meraktır

Yapmanız gerekenlerin değil, yapmak istediklerinizin peşinden koşun. Kuracağınız şirket ya da üreteceğiniz ürünün sizin kişisel merakınız kapmasında olmasına özen gösterin. Bu, işinize daha fazla odaklanmanızı ve dolayısıyla başarı şansınızı artıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin