Son zamanlarda gündeme gelen en büyük sorulardan bir tanesi de girişimci olunacağı mı yoksa doğulacağı mı sorusudur. Geçtiğimiz yıllarda bu konu ile alakalı bir çok araştırma yapıldı. Hatta bu konuyla alakalı girişimcilik geninin olabileceği bile düşünüldü. Ancak girişimcilik geni hakkında herhangi bir bulgu elde edilemedi. Bu araştırmalar sayesinde elde edilen en önemli sonuçlardan bir tanesi genetiğinde belirli nitelikleri taşıyan ve ticari konularda karakterlere sahip insanların diğer insanlara nazaran daha başarılı birer girişimci olduğu saptandı. Yapılan araştırmalar sonucunda girişimcilik doğuştan mı kazanılır yoksa sonradan mı oluşur hakkındaki iki görüş için bilgiler ise şu şekilde:

Girişimci Olunur mu, Doğulur mu?

1.Görüş: Girişimci Olunmaz Doğulur

Karakterin Genetikle İlişkisi

Bazı karakter yapıları girişimci ruh denilen ataklığa daha yatkındır. İnsanların sergilediği karakterler bazı konularda kısıtlayıcı olunmasına neden olurken bazı konularda ise teşvik edici eylemlere geçilmesini sağlıyor. Sonuç olarak karakter ile girişimcilik arasındaki bağa bakmak gerekirse kişinin vizyonuna ve risk alabilme yeteneğine bakmak gerekiyor. Bu nedenle karakter ile girişimcilik arasında doğrudan etkili bağ bulunmaktadır.

Girişimci Kişilerin Özelliklerine Bakılarak Bulunan Etkileşimler?

Girişimci ruha sahip olan kişilere belirsizlikler karşısında sakin olma ve tolere etme, birden fazla durumla başa çıkma ve risk alma becerilerine sahiptir. Genellikle fikir birliği ile birlikte karar almaya yatkın değildirler. Girişimci ruha sahip insanların bir çoğu tek başlarına karar vererek tüm sorumlulukları alır ve işleri tek başlarına yürütürler.

Girişimci Olunur mu, Doğulur mu?

2.Görüş: Girişimci Doğulmaz Olunur

Girişimcilik Öğretilebilir Geliştirilebilir Bir şeydir

Yapılan araştırmalar sonucunda da girişimciliği öğretilebilir olduğu da ispatlanmıştır. Ancak burada önem arz eden durum girişimcilik için bireyde en azında istek ve azim olmasıdır. Yalnızca istekli olan bireylerin tutkularının açığa çıktığı belirlenmiştir. Bu nedenlerden dolayı girişimcilik doğuştan olmamaktadır, doğuştan gelen yetenekler doğru şekilde kullanıldığında iyi bir girişimci olunur görüşü ağır basmaktadır.

Girişimci Olmaktan Uzak Durması Gereken İnsan ya da Kişilik Tipi Var mıdır?

Bu konuda herhangi bir insanın girişimci olmayacağına dair iddiada bulunmak hayli güçtür. Çünkü bu tür iddialardan bulunulan ve bu iddiaları ters düz etmiş bir çok örnek bulunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü girişimcilik belirli bir modelde olan insanlara indirgenmeyecek kadar geniş bir kavramdır. herkes girişimci olur mu sorusu çok geniş cevaplar içermektedir. O yüzden hangi karakterde veya yapıda olunursa olunsun doğru eğitimler sonucunda başarılı bir girişimci olunabilmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin