Girişimci olmak isteyen kişilerde bulunması gereken bazı özellikler bulunur. Bu becerilerden bazıları fırsatları önceden görme yeteneği, girişimine duyduğu inanç ve geleceğe yönelik tahminler şeklinde ifade edilebilir. Fakat girişimci olmak konusunda en önemli kriter nedir sorusu sorulduğunda zeka diyenler kadar çalışkanlık diyenler de olduğu belirlenmiş. Bu konudaki cevabı bulmadan önce her ikisinin de girişime olan etkisini incelemekte yarar var.

Girişimci Olmak İçin Zeka Mı Önemli Çalışkanlık Mı?

Girişimcilikte Zekanın Sağladıkları

Bir kişinin girişimci olabilmesi için kafasında belirlediği bir fikir olması gerekir. Bu fikir ise mevcut olan bir alana katkı sağlamalı, var olan bir soruna çözüm getirmeli veya bir alanda farklılaşma sayesinde yeni bir pazar alanı ortaya çıkarmalıdır. Girişimin bu alanında ise zekaya gereksinim ortaya çıkmaktadır. Çünkü neredeyse her olayda olduğu gibi girişimcilik alanında da sorunlara çözüm bulma becerisi önemlidir. Girişimcilik yaparak büyük projeler ortaya çıkaran çoğu zeki girişimci olaylar arasındaki bağlantıları ve süreçleri doğru değerlendirerek çözüm bulma yoluna gittiğini belirtmiştir.

Girişimci Olmak İçin Zeka Mı Önemli Çalışkanlık Mı?

Mevcut bir alanda hiç denenmemiş bir yöntem kullanarak farklılaşmaya gitme yöntemi de zeka kullanımı ile gerçekleşebilir. Bunun nedeni ise insanların çoğunun bir konuda değişiklik fikrine sıcak bakması fakat değişim sürecinin nasıl gerçekleşeceği konusunda akıl yürütmemesidir. İşte zeka belirlenen bu alandaki sorunları çözmek için gereklidir. Girişimcilikte zeka kullanımı sadece başlangıç zamanlarında değil olası sıkıntılarda da hayat kurtarıcı niteliktedir.

Girişimcilikte Çalışkanlığın Sağladıkları

Girişimcilikte çalışkanlığın daha önemli olduğunu iddia edenler ise girişimin başından sonuna bir süreç olduğunu ve girişimi ayakta tutmak için de çalışmak gerektiğini söylüyor. Girişim fikirle ortaya çıksa da bu fikiri canlandırmak ve ayakta tutmak için yapılması gereken çok şey vardır ve gerektiğinde durmaksızın çalışmak bir zorunluluktur. Ortaya çıkacak projeyle ilgili doğru saptamaların yapılması ve olası sorunları çözmek için çalışmak gerekecektir. Hattta bazılarına göre de girişimcilik çalışkanlığın sonucunda orta çıkan esere verilen isimdir. Girişimcilikte çalışkanlığın önemi olduğunu söyleyen kişilerin çoğu çalışkanlık özelliğinin girişimci için en önemli özellik olduğu iddiasındadır.

Zeka Mı Çalışkanlık Mı?

Girişimcilik için çalışkanlık önemli diyenlerin zekayı geri plana atmadığı gibi zeka önemli diyen görüş de çalışkanlığın önemini vurgulamaktan kaçınmaz. Fakat buradaki asıl nokta en önemliyi belirlemektir ve bu konudaki fikir ayrılıkları sürecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin