Girişimci İçin Sosyal Medyada Başarı RehberiSosyal medya, girişimcilere hedef kitlelerinden oluşan bir ağ yaratma ve bu ağ sayesinde rakiplerinin önüne geçebilme imkanı sunar ancak unutmayın ki bu imkanlar sadece size değil, tüm girişimcilere sunulmaktadır. Sosyal medya kanalları aracılığıyla rakiplerinizi geride bırakabilmek için bu kanallara hakim olmalı ve hedef kitlenizi etkileyecek püf noktaları iyi bilmelisiniz. Bu yazımızda girişimciler için sosyal ağlarda başarıya götüren bazı ipuçlarına değineceğiz.

 

Hedef Kitlenizi Belirlerken Net Olun

Sosyal ağınızı oluşturan kişilerin, ürettiğiniz hizmeti ya da ürünü kullanabilecek kişiler olmasına özen gösterin. Kalabalık ancak sizin ürününüzü talep etmeyecek kişilerin yoğunlukta olduğu bir platform girişimcilik açısından çok verimli olmayacaktır. İnsanlar üzerinde ne yaptığından emin bir girişimci izlenimi yaratmalısınız. İnsanların beklentilerini iyi analiz edin ve bu beklentilere karşılık verebileceğinizi hissettirin.

 

Hangi Sosyal Medya?

Günümüzde onlarca ayrı sosyal paylaşım platformu bulunmakta; Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr… Ne kadar fazla ağda bulunursam o kadar başarılı olurum felsefesine sakın kendinizi kaptırmayın. Sadece zaman ayırabileceğiniz, aktif olarak kullanabileceğiniz platformlarda yer alın. Facebook üzerinde çok başarılı olduğunuzu ancak Instagram hesabınızın nadiren güncellendiğini varsayalım. Instagram’daki cılız profiliniz, Facebook’ta yarattığınız profesyonellik algısını yok edecektir

 

Doğru Mesaj Yöntemi

Sürekli kendi ürünlerinizi öven mesajlar vermeyin, bu bir süre sonra insanların bıkmasına ve sizi takibi bırakmasına yol açacaktır. Firmanızın kalitesinden bahsetmek yerine, ürünlerinizle ilgili haberlere ve yeniliklere yer vermelisiniz. Bu haberlerin müşterilerin beklentilerine karşılık verecek şekilde seçilmesi sizi başarıya götürecektir. Ayrıca bir paylaşımda bulunurken sadece görsellerden ya da metinlerden oluşan veriler sunmayın. Grafiklerin, metinlerin, görsellerin harmonisi her zaman daha iyi sonuç verir.

 

Önce Dinle, Sonra Cevap Ver Stratejisi

İnsanların sizinle ilgili ne hissettiklerini anlamaya çalışın. Ürünlerinizle ilgili akıllarındaki soru işaretlerini gidermenizi bekleyeceklerdir, onların ne düşündüklerini anlayın ve olabildiğince hızlı cevap verin. Bir paylaşımda bulunurken dikkatli olun çünkü bir paylaşımı geri silmek negatif algı yaratacaktır. Sosyal ağları aklınıza gelen her şeyi söyleyebileceğiniz ortamlar olarak düşünmeyin, paylaşım yapmadan önce bol bol düşünün. Sizinle benzer ürünleri ve hizmetleri sunan birileri muhakkak vardır, onların paylaşımlarını ve müşteri geri bildirimlerini incelemek stratejinizi belirlemede size yardımcı olabilir.

 

Önceliklerinizi Belirleyin

Bazı paylaşım türleri, haber içerikleri ve mesaj stratejileri diğerlerine göre daha çok rağbet görür. Haftanın belirli günleri sayfanızın aktivitesi daha yüksek olur. Bu tip başarıya götüren öncelikleri belirleyin ve önemli gördüğünüz haberleri ya da size para kazandıracak reklamları bu öncelikleri göz önünde bulundurarak paylaşın. Firma profilinize göre daha çok talep gördüğünüz sosyal medya organı da değişebilir, zamanla daha başarılı olduğunuz sosyal platforma odaklanabilirsiniz.

 

Büyük Resme Odaklanın

Önceliğinizi belirlediniz, diyelim ki Facebook sizin için çok daha etkili bir platform. Facebook’a ağırlık vermekle birlikte unutmayın ki sosyal medya trendleri çok sık değişir. Bu değişimi göz önünde bulundurun, insanların sosyal ağ tercihlerine ayak uydurun. Olur da bir gün Facebook popülaritesini yitirirse Facebook konusunda ısrarcı olmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin