Otomotiv sektörü, firmaların çokluğu ve aralarındaki rekabet sayesinde dünyanın en gelişmiş sektörlerinden biridir. Otomotiv sektöründeki bu kurumsal firmaların rekabetinin en iyi sonuçlarından biri büyük işler yapılmasıdır. Bu sektörün en büyük firmalarından olan General Motors ve Ford rekabeti otomotiv sektörünün daha fazla gelişmesine sebep olmuştur. Otomobil satışları bazı dönemlerde, dünyadaki işsizlik oranın artmasına bağlı alım gücünün düşmesiyle azalmıştır. Bu durum firmalar arası rekabetin daha da artmasına sebep olmaktadır. Otomotivin dev firmaları olan General Motors ve Ford’un uzun süredir  Çin ve Asya pazarına kendilerine yer edinme çabaları vardır.

General Motors ve Ford’un Tarihi Değiştiren Rekabeti

General Motors Tarihi

General Motors, Amerika’da 1908 yılında kurulmuş ve 1985 senesine kadar dünyanın en büyük otomotiv şirketi unvanını korumuştur. 1985 yılında bu unvanını Toyota şirketine kaptırmış ve günümüzde General Motors bünyesinde 244 bin kişi iş imkanı bulmaktadır.  General Motors, ürettiği motorlar ile dünyada çığır açmıştır. 2008 senesinde mali bir kriz yaşamış fakat hükümet yardımı ile bu krizden kurtulmuştur. General Motors’un 2000 senesinde otomobil üretimindeki payı %13,7’dir.

General Motors ve Ford’un Tarihi Değiştiren Rekabeti

Ford Tarihi

Henry Ford, Ford şirketini Amerika’da 1903 yılında kurmuştur. Dünyanın ilk otomobil üreticisi olan Ford’un dünya otomotiv tarihine katkıları çoktur. Günümüzde Ford’un bünyesinde 187 bin çalışanı vardır ve yüksek miktarlarda üretim kapasitesine sahiptir.  Lincoln, Aston Martin ve Mercury Ford’a bağlı yan kuruluşlardır. Bünyesinde bulunan Land Rover ve Jaguar’ı Tata adlı Hint şirketine 2008 senesinde satmıştır. Ford’un 2000 senesinde otomobil üretimindeki payı %10,3’tür.

Ford-General Motors Rekabeti

General Motors, Ford ile aralarındaki rekabetten dolayı Avrupa’daki otomobil şirketlerini satın almak istemektedir. Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de firmalar rekabet edebilmek için büyümelidir. Fakat büyümek ve büyümeye devam edebilmek için piyasada talebin artması zorunludur. Otomotiv sektöründe de talep azaldığı için General Motors Ford ile rekabet edebilmek için diğer Avrupa’daki büyük otomotiv firmalarını satın almak istemektedir. Dünya otomobil üretiminin %33’üne yakın kısmı Avrupa bölgesinde satılmaktadır ve işte bu yüzden General Motors’un Avrupa’da almak istediği şirketlerden biri de Opel’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin