Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

İş piyasası, sizin farkettiğinizden çok daha hızlı bir şekilde değişiyor. Dünya Ekonomik Forumu’nda yayımlanan bir rapora göre, teknolojik gelişmeler ve demografik değişimler sonucunda 2020 yılına kadar 5 milyon insan işini kaybedecek. Ayrıca bu sayının en optimistik tahmin olduğunu belirtelim, raporda işini kaybedecek insan sayısının 7.1 milyona kadar çıkabileceği de belirtiliyor.

İşten çıkarılacak veya yaptığı iş bilgisayarlar tarafından işgal edilecek olan insanların büyük çoğunluğu, beyaz yaka olarak tabir edilen yönetici ve üst düzey çalışanlardan oluşuyor. Ancak bazı meslekler var ki, bugün olan popülariteleri gelecekte daha da artacak. İşte onlardan 7 tanesi.

Veri Analizi Uzmanı

Forumda yayımlanan rapora göre veri analizi uzmanlığı, 2020 yılına geldiğinde diğer tüm meslek gruplarından çok daha önemli bir yere sahip olacak.

Veri analizinin, gelecekte önemli bir yere sahip olacağına şüphe yok. Nesnelerin interneti çağına girdiğimiz bu dönemde, devasa veri yığınları içerisinden anlamlı verileri bulup işlemek oldukça kritik.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

Bilgisayar ve Matematik Temelli Meslekler

Bilgisayar ile ilgili meslekler büyümeye devam edecekler. Bunlar; programlama, uygulama geliştiriciliği, veri güvenliği uzmanlığı.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

Mühendisler ve Mimarlar Rahat

2020 yılına kadar mühendis ve mimarların korkacak bir şeyi yok. Hatta bu meslek gruplarından 2 milyon kişi daha istihdam edilecek önümüzdeki 4 yıl içerisinde.

Ayrıca biyokimya, nanoteknoloji, robotik ve malzeme mühendisleri, gelecekte en çok ihtiyaç duyulan mühendisler arasında yer alacak.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

Ürün Tasarımcılığı

Rapora göre, yaratıcı ürünler tasarlayan ürün tasarımcıları 2020 yılına kadar hiçbir yere gitmiyorlar. Yaratıcılık, insanların işine yarayacak ürünleri tasarlamak… Bu gibi kavramlar sadece 2020 yılına kadar, değil uzun yıllar boyunca önemini koruyacak.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

İnsan Kaynakları Uzmanlığı

Gelecekte işe girmek için, bugünküne göre, çok daha donanımlı olmanız gerekecek. Firmalar, iş alımı yaparken başvuranlar arasında donanımlı insanları seçmek için daha fazla insan kaynakları uzmanına ihtiyaç duyacak.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

Hükümet İlişkileri Uzmanı

Bugüne kadar pek duyulmayan bu mesleği yapanlar, devlet – firma ilişkilerini yürüten çalışanlardan oluşuyor. Geleceğin en önemli mesleklerinden birisi girişimcilik olacak, hemen her yerde yeni bir startup göreceğiz.  Bu yeni şirketlerin devletle olan ilişkilerini, hibe mevzuatlarını takip edebilmek için “hükümet ilişkileri uzmanı” isimli yeni bir meslek grubu doğacak. Aslında çoktan doğdu bile ancak gelecekte çok daha popüler olacak.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

Pazarlama Uzmanlarına İhtiyaç Artacak

Daha önce de dediğimiz gibi, geleceğin iş dünyasında birçok yeni girişimci yer alacak. Bunların bazıları da aynı işi yapacak, rekabet artacak. Bu rekabetten kazançlı çıkmak isteyenler ise çareyi pazarlama uzmanlarından yardım almakta bulacaklar.

Geleceğin En Popüler 7 Mesleği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin