Türkçeye çevirisi serbest çalışma olan freelance işyeri ortamına uyum sağlayamayan ya da yaptığı iş konusunda serbest olmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Çoğu çalışan tarafından güzel olarak algılansa da bu çalışma yönteminin de iyi ve kötü yanları mevcut.

Freelance Çalışmanın Zorlu ve Kolay Yanları

Freelance Çalışılabilecek Alanlar

Freelance çalışma her alanda tercih edilemese de internet hizmetleri, çevirmenlik, tasarım ve hatta hukuk gibi alanlar freelance yapılabilecek işler kategorisine girmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve dijital platformların daha fazla tercih edilmesiyle birlikte gelecekte daha fazla sektörün freelance çalışmaya uygun hale geleceği söylenebilir.

Freelance Çalışmanın Artıları

Freelance çalışmanın en önemli artılarından birisi işin patronu olan kişinin işi yapan kişi oluşu. Bu çalışma düzeninde işyerinde yapılacakları belirleyen patron bulunmaz ve kişi iş miktarını kendisi belirleyebilir. Bu durum işyeri stresini büyük ölçüde ortadan kaldırdığı için çoğu kişi sırf bu nedenle freelance çalışmayı seçmekte.

Çalışma yeri özgürlüğü freelance çalışmanın avantajları arasında önemli bir yere sahip. Serbest çalışanlar istedikleri yerde çalışabilir. Çalışma esnasında önemli olan çalışmanın niteliği ve zamanında teslimidir. Fakat çalışma koşullarını kendi belirleyen freelance çalışan istediği takdirde evde istediği takdirde internet erişimi olan bir yerde işlerini yürütebilir.

Freelance çalışırken çalışma saatlerini belirlemek yine çalışan kişiye kalıyor. Belirli mesai saatlerine bağlı kalmaksızın istenilen saatte çalışmak mümkün. Kişi kendisini dinç hissettiği takdirde gece yarısı, sabah saatleri veya öğlen vakti çalışabileceği gibi hiç çalışmadan da gününü geçirebilir.

Freelance Çalışmanın Zorlu ve Kolay Yanları

Freelance Çalışmanın Eksileri

Bu kadar güzel avantajları olmasına rağmen freelance çalışmanın dezavantajları da bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise iş bulamamak. Freelance çalışma sisteminde isteğe göre iş yapılır fakat karşısınızdaki kişi sizinle iş yapmayı sonlandırdığı takdirde kazanç kesilebilir. Bu nedenle aynı anda birden fazla iş yapılması gerekebilir.

Bir diğer sıkıntı ise ödeme süreçlerinde yaşanan problemlerdir. Eğer ortada bir sözleşme yoksa ödemeler aksayabilir. Hatta sözleşme olmasına rağmen ödeme gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle çalışılacak müşterilerin iyi seçilmesi gerekir.

Eğer freelance iş zevk için değil geçim amacıyla yapılıyorsa geçim riski gibi sıkıntıların ortaya çıkması olasıdır. Bu nedenle  freelance çalışma düzenine geçmeden önce müşteri bulmak gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin