Franchise Yatırımları için Pazarlama PlanıFranchising sistemi, girişimcilere bir markanın sektöründeki gücü ve deneyiminden yararlanmak için pek oldukca imkân sağlıyor. Öte taraftan franchise veren firmalar için de franchising alan firmalar için de pazarlamanın detaylı bir iş bulunduğunu kabul etmek lüzumlu. İyi hazırlanmış bir pazarlama planı olmadan istenen satış hedeflerini tutturmak mümkün değil. Deneyimli pazarlama yöneticisi Can Ogan, franchise yatırımlarını karlı hale getirebilmek için her iki tarafın da yapabileceklerini söyledi.

Bir markanın sektöründeki tanınırlığından yararlanmak, test yanılma yöntemi yerine kuvvetli bir firmanın iş yapma biçimlerini uygulamak, yatırımcılar için pek fazlaca riskin ortadan kalktığı güvenilir bir liman oluşturuyor. Franchise sisteminin pek oldukça pozitif yanları olsa da pazardaki rekabet, kuvvetli bir pazarlama planını gerektiriyor. Bu aşamada franchising verenler çoğunlukla şubelerin yeterince çaba harcamadıklarından, şubeler ise master franchise’ın onlara yeterince destek olmadığından şikayetçi. Pazarlama yönetimi mevzusunda deneyimli bir isim olan Can Ogan, pazarlama açısından hem master franchise’ların hem de şubelerin yapabileceği oldukca şey bulunduğunu söylüyor. İki tarafın iş birliği yaparak kuvvetli bir marka oluşturabileceğine değinen Ogan, “Franchise’ın tanınır olabilmesi için kuvvetli ve devamlı bir marka algısı yaratması önemlidir. Marka kimliğinin ortaya çıkartılması, bu marka kimliğinin iyi mi ve ne şekilde kullanılacağının şubelere aktarılması gerekir. Marka kimliği her şeyin çatısını oluşturacaktır” diyor.

Pazarlama Planının Merkezinde Alan kişi Var: Yalnız şık bir ofis tasarlamak ve şubelerinize de bunu yaptırmak işin yalnız başlangıcı… Mühim olan etkili bir pazarlama programıyla yola çıkmaktır. Pazarlama programınızı oluşturmak için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan şey müşterinizi tanımak. Başarının sırrı, müşterinizi anlamaktan geçiyor. Doğru müşteriye, doğru deneyimi, doğru zamanda ve doğru ücretle yaşatmak, başarı ile başarısızlık arasındaki belirleyici unsur olacaktır. Burada en yakın dostunuzun pazar araştırması bulunduğunu ihmal etmeyin. Edinim noktalarının belirlenmesinden doğru fiyatın seçilmesine kadar her aşamada pazar araştırması sizi hata yapmaktan korur, repütasyonunuzu zedelemeden doğru adımları bir seferde atmanızı sağlar.

Müşterinizin Iyi mi Yaşadığını Bilin: Pazar araştırmaları, kullanıcı personaları çıkartmanıza yardım edecektir. Personalar müşterinizi yansıtan kişilerdir. Nerelerden alışveriş yaparlar, hangi dizileri izlerler, neler severler, nelerden hoşlanırlar, saat kaçta nerede olurlar, ne kadar paraları var? Mümkün olmasıyla birlikte oldukca şey belirleyin. Pazarlama çalışmalarınızı personalarınıza dayanarak yapabilirsiniz.

Pazarlama Planını Şubelerinize Aktarın: Pazarlama planınızı ürün, fiyat, dağıtım, promosyon, insan, fizyolojik olanaklar, süreç, tüketiciye kıymet katan şeyler, maliyet, uygunluk-kolaylık ve kontakt faktörlerini ön planda tutarak yaratın. Franchise veren firmalar, şubelerine planı kesinlikle iyice öğretmelidir. Böylece kendilerini yalnız hissetmeden motive olurlar. Ek olarak yapacakları aktiviteleri sizin belirlediğiniz pazarlama ve marka stratejileri doğrultusunda gerçekleştirme fırsatı bulurlar. Master franchise görkemli bir planla ortaya çıksa bile bu tek başına lokal şubelerin yapacağı işin yerini tutamaz. Lokal şubeler hem müşteriyle birebir ilişkiyi kurduğu için hem de master franchise’ın görünür yüzü olduğundan oldukça önemlidir.

Planınızı Takvimlendirin: Planı ne olursa olsun bir süre planına oturtmak gerekir. Emek harcamaları lokal şubelerinizle belirli aralıklarla deneyin. Ihmal etmeyin onlar sahada oldukları için neyin çalışıp neyin çalışmadığını sizden daha iyi anlama fırsatı bulurlar.

Esnek Olun: Pazarlama planınız, pazarın şartları, rekabet ve müşteriye gore evrim geçirir. Siz de bunu yapmayı ihmal etmeyin. Bir tek kendinize değil bununla birlikte rakiplerinize de bakmayı ve onların hareketlerini izlemeyi ihmal etmeyin.

Planınız Online ve Offline’ı Kapsamalı: Pazarlama planınızı yalnız online yada bir tek offline değil, her ikisini de birleştirecek şekilde hazırlayın. Sık ve tertipli olarak müşterinizle iletişime geçin. Bunun için coşku verici resimler, videolar, kısa mesajlar, kısa anekdotlar iş görecektir. Bu tarz şeyleri rast gele değil belirlediğiniz persona için yapmanız icap ettiğini ihmal etmeyin.

Alan kişi Deneyimi Tasarlamak Önemlidir: Pazarlama planıyla müşterileri çekmeyi başarsanız bile doğru tecrübe yaratılmaz ise tekrardan gelmelerini sağlayamazsınız. Pazarlama danışmanlarının mühim bir görevi de budur. Müşterinin edinim noktalarının tespit edilmesi ve hangi noktalarda nelerin yapılacağının master franchise tarafınca belirlenmesi gerekir. Bunun doğru işletilmesi ve bulunduğunuz yere bakılırsa adapte edilmesi ise lokal’in işidir.

İnternette Etken Olmak Avantaj Sağlar: Lokal olarak yapılabileceklerden bir tanesi de internette etken olmaktır. Birçok internet sayfası ve platform var. Buralara kayıt olmak, internette bulunabilirlik, müşterilerinizden size puan ve yorum yapmasını istemek sizi çekici kılacaktır.

Sizden Bahsetmeleri İçin Çalışın: Müşterilerinizi şaşırtmak, onların sizin hakkınızda konuşmasını sağlayabilmek önemlidir. Ne kadar oldukca sizin hakkınızda konuşulursa o denli oldukça sadık müşteriniz olacaktır. Kuvvetli bir CRM listeniz olursa doğru müşteriye doğru promosyon, haber yada duyuru benzer biçimde yöntemlerle ulaşabilirsiniz. Ihmal etmeyin mevcud müşteriyi elde tutmak, yeni satın alan kazanmaktan daha ucuz ve daha zahmetsizdir.

Yaptıklarınızı ve aktivitelerinizi toplumsal medyada, internette, lokal basında ve hatta imkanınız var ise broşürlerde ve dergilerde duyurun. Bunu yaparken ana marka değerlerini de ihmal etmeyin. Markanızla uyuşan toplumsal mesuliyet aktivitelerine katılarak hem değerlerinizi paylaşabilir hem de görünürlüğünüzü fazlalaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin