FORBES 2000 Listesinde 12 Türk FirmasıEn önemli ekonomi ekollerinden Forbes Dergisi, dünyanın en büyük 2000 şirketinden oluşan Global 2000 Leading Countries listesini yayımladı. Listenin ilk üç sırası 2014 yılında olduğu gibi Çin Bankaları’na ait, dünyanın en büyük on şirketinde isim değişikliği olmazken listede bazı yer değişiklikleri gerçekleşti. Son yıllarda gözlemlenen ekonomi trendi hala aynı; ekonomik ibre Çin’e doğru kayıyor.

 

Yeni Süper Güç Çin mi?

2005 yılında yayımlanan listede hiçbir Çin firması yoktu, liste; 5 Amerikan, 2 İngiliz, 2 Hollandalı ve 1 Japon firmasından oluşuyordu. Aradan geçen 10 yılda Avrupalı ve Japon firmalar listeden tamamen silinirken Amerikan firmalarının sayısı aynı kaldı. Şirketlerin pazar değerleri göz önünde bulundurularak oluşturulan 2015 listesinin ilk 10 isminin yarısını Çin, kalan yarısını ise Amerikan firmaları oluşturuyor.

Uzun yıllar dünyanın ucuz iş gücü kaynağı olan, markalaşamamış üretimin merkezi konumundaki Çin son yıllarda küresel sermayenin de önemli bir kısmını ele geçirmiş durumda. Öyle ki listeye giren dünyanın en büyük 10 firmasının toplam pazar değeri olan 2.7 trilyon doların yaklaşık yarısı Çin firmalarına ait. Bu durum, yeni süper güç artık Çin mi sorusunu akla getiriyor. Ekonomik olarak süper bir güç olarak adlandırılsa da kalabalık nüfusuyla bu Uzak Doğu ülkesinin, dünyanın süper gücü olma yolunda kat etmesi gereken önemli mesafeler bulunmakta. Uzmanlar, ülke içerisindeki yolsuzluk, adalet sistemindeki cılızlık ve insan haklarında yaşanan aksaklıklar yüzünden Çin’in yakın gelecekte süper güç olarak addedilemeyeceğini belirtiyor.

 

Listede 12 Türk Firması Yer Aldı

Global 2000 Leading Companies listesine 449. sıradan giriş yapan Garanti Bankası 14.7 milyar dolar ile pazar değeri en yüksek Türk firması oldu. 12 Türk şirketinin 5’i bankalardan oluşmakta. Bankacılık sektörünün yanı sıra listede Türkiye’den; holding, telekomünikasyon, hava yolu ve demir çelik sektörlerinden kuruluşlar bulunmakta. 449 ve 1729 bandında yer alan 12 Türk kuruluşu şunlar; Garanti Bankası, Koç Holding, İş Bankası, Akbank, VakıfBank, Türk Hava Yolları, Turkcell, Türk Telekom, Enka Holding ve Erdemir.

Kendisine 1729. sırada yer bulan Erdemir, 5.7 milyar dolarlık pazar payıyla Avrupa’nın en büyük 5. Demir – Çelik üreticisi oldu.Türkiye kaynaklı bankaların toplam sermayesi 2014 yılında 50.9 milyar dolarken, 2015 yılında 48.8 milyar dolara geriledi. Ülke içerisinde son aylarda yaşanan siyasi gerilimler sonucu yabancı sermayenin ülkeyi terk etmesi, bu durum üzerinde etkili olan faktörlerden en önemlisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin